Czy wiemy dużo o roślinach?

26.09.2017

Co ma ochrona różnorodności biologii do żywienia ludzi? Między innymi tego można było dowiedzieć się słuchając wykładów podczas konferencji w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. Okazuje się, że te sprawy mają ze sobą wiele wspólnego.

Wiemy, że przyroda jest źródłem wielu surowców, które są nam niezbędne do życia, ale też stanowiących skład leków. Można było się też dowiedzieć, co jest trucizną, a co lekiem – wyjaśnił Tadeusz Ogorzałek z Ligi Ochrony Przyrody, główny organizator tego wydarzenia.

Była też mowa o toksykologii roślin, co ma duży wpływ na nasze życie. – Rośliny można wykorzystać zarówno w pozytywny, jak i negatywny sposób. Coraz więcej osób korzysta z medycyny niekonwencjonalnej, ale w takim przypadku zawsze trzeba się dobrze zastanowić, kto udziela nam porady i jakiej substancji używamy. Niektóre osoby podają się za lekarzy, radząc ludziom, choć wcale nie mają odpowiedniego wykształcenia. Jest też problem z dopalaczami, których składnikiem są w niektórych przypadkach również rośliny – zaznaczyła dr Beata Szkolnicka z Kliniki Toksykologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na konferencji swoją wiedzą podzielili się też inni eksperci Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mówili między innymi o zdrowej żywności, ale też o zanieczyszczeniach pożywienia. Wykładów słuchali nauczyciele, przedstawiciele nadleśnictw i parków krajobrazowych, sanepidu czy urzędnicy. Konferencję zorganizowała Liga Ochrony Przyrody oraz Stowarzyszenie “Strumień”. Radio RDN Nowy Sącz patronowało temu wydarzeniu.

Posłuchaj:
Tadeusz Ogorzałek
Beata Szkolnicka
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN