Więźniowie coraz częściej pracują zarobkowo

11.02.2020

Coraz więcej skazanych odsiadujących kary w tarnowskim Zakładzie Karnym podejmuje prace zarobkowe. Zapotrzebowanie na ich pracę niejednokrotnie przekracza możliwości zatrudnienia.

W tym momencie liczba więźniów zatrudnionych płatnie waha się pomiędzy 80 a 100 osób, co najmniej drugie tyle znajduje zatrudnienie nieodpłatne na rzecz Zakładu Karnego i budowy tarnowskiego hospicjum onkologicznego Via Spei.

– Jest bardzo duże zainteresowanie osobami pozbawionymi wolności jako pracownikami. Na pewno jest to spowodowane sytuacją, jaka ma miejsce teraz na rynku pracy. To skazani, którzy są wcześniej przygotowani i są z części półotwartej – mogą wychodzić na zewnątrz, mają bliskie końce kary, są po selekcji ze względu na charakter przestępstwa. Oczywiście też muszą spełniać warunki jeśli chodzi o BHP i o stan zdrowia – mówi ppłk Tomasz Wiercioch, dyrektor Zakładu Karnego w Tarnowie.

Firmy chcące zatrudnić więźniów, powinny zgłaszać się bezpośrednio do Zakładu Karnego. Urząd Pracy nie świadczy pośrednictwa w tym zakresie, ponieważ osoby trafiające do aresztu czy więzienia tracą status bezrobotnego.

W tym momencie to dziesięć firm jako kontrahenci zewnętrzni. Tutaj nie stwarzamy jakichś barier. Oczywiście robimy jakąś wstępną preselekcję, niemniej jednak nie stawiamy przeszkód. Czy to jest przedsiębiorstwo państwowe, czy prywatne, to jak najbardziej jest możliwość zatrudnienia skazanych. Sporo z nich zostaje i są uznawani jako dobrzy, solidni pracownicy – dodaje Tomasz Wiercioch.

Z zarobków, które są zazwyczaj na poziomie minimalnym, opłacane są zadłużenia więźniów – alimenty czy grzywny, ale ich praca ma przede wszystkim cel resocjalizacyjny – przyucza do zawodu i wspomaga późniejszą aktywność zawodową na wolności.

Posłuchaj:
Tomasz Wiercioch
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za słowo(NS) - Jacek Migacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN