Willa Ave w Nowym Sączu nie zostanie wyburzona

17.11.2020

Willa Ave przy ul. Matejki w Nowym Sączu wraca na listę obiektów chronionych. XIX budynek został zdjęty z tego rejestru, a powodem był jego zły stan techniczny.

Wyburzenie części zabytkowego budynku i budowa w tym miejscu bloku mieszkalnego nie spodobała się jednak lokalnej społeczności, co odbiło się szerokim echem m.in. w mediach społecznościowych.

Może na skutek błędu próbowałem wyłączyć ten obiekt z ewidencji, dostałem burę od mojej szefowej, że jest to błąd i w tej chwili on wróci. Czyli będzie chroniony jeśli chodzi o formę. 30 lat nikt tam nie mieszkał. Jego wartość historyczna jest bezdyskusyjna, natomiast jego wartość substancji jest bardzo mierna, jeśli nawet nie żadna – wyjaśnia kierownik sądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Sączu Witold Król.

Teraz, trwa proces przywracania budynku na listę obiektów chronionych, po ponownym jego wpisaniu,  prace w jego obrębie będą wymagały pozwolenie. Gdyby Willa Ave została wpisana na listę zabytków, właściciel mógłby m.in. starać się o dotację na jej odnowienie, co uchroni budynek przed dalszym popadaniem w ruinę.

Posłuchaj:
Aleksandra Podziewska
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za Słowo (NS) - Adam Ruszaj
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN