Wjazd do centrum Tarnowa tylko dla ekologicznych samochodów?

16.01.2020

To pomysł władz województwa małopolskiego. W centrach miast nie zobaczylibyśmy już zatem samochodów spalinowych. Nowe przepisy mają być kolejnym etapem walki ze smogiem.

Obecnie trwają konsultacje społeczne ws. utworzenia w miastach tzw. stref ograniczonego ruchu dla pojazdów – mówi Filip Szatanik z Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.

– Dopiero rozpoczyna się dyskusja na ten temat. Będzie słuchać mieszkańców, przedsiębiorców, kierowców. To co zostanie wybrane z tych wariantów i wybrane do programu ochrony powietrza to melodia może nie odległej przyszłości, ale do ustalenia między zainteresowanymi. Nic nie będziemy nikomu narzucać.

Co na to kierowcy?

– Za dużo ludzi ma samochody spalinowe, żeby się ich wyzbyć. – To dobry pomysł, ale wydaje mi się, że ceny samochodów ekologicznych powinny być bardziej przystępne. – Wystarczy wejść na “Marcinkę” i zobaczyć jakie jest powietrze w Tarnowie.

Mieszkańcy mają do wyboru pięć wariantów działań naprawczych. Tylko jeden z nich zostanie wprowadzony. Najbardziej radykalnym wydaje się być ten, który pozwala poruszać się w wyznaczonej strefie tylko samochodom elektrycznym i wodorowym.

Nie jest znany jeszcze dokładny termin, w którym nowe przepisy mogłyby obowiązywać. Konsultacje potrwają natomiast do 24 stycznia.

Więcej szczegółów na stronie malopolska.pl

Posłuchaj:
Filip Szatanik
Kierowcy
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy - odc 7 - asp. sztab. Paweł Klimek
play
Słowo za słowo (RM) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN