Wkrótce zostaną wydane decyzje środowiskowe dla budowy linii Podłęże-Piekiełko

16.04.2018

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie wszczęła procedury w sprawie wydania dwóch decyzji środowiskowych – jednej dla remontu linii kolejowej Chabówka – Nowy Sącz i budowy nowego połączenia Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark/Mszana Dolna.

– Prowadzimy prace przygotowawcze i chcemy je jak najszybciej zakończyć i przystąpić do budowy – tłumaczy Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP S.A. – To bardzo ważne przedsięwzięcie, bo zakłada budowę wielu kilometrów nowych torów i modernizację dotychczasowych linii – dodaje.

Na wydanie decyzji środowiskowych Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ma pół roku. Cała inwestycja została podzielona na 3 etapy. Na razie PKP zbieraja niezbędną dokumentację, potrzebną do rozpoczęcia prac i przygotowuje się do wykupu gruntów.

W ubiegłym roku został ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy prac przygotowawczych dla budowy nowej linii. Na razie zgłosiły się do niego dwie firmy.

W kolejnym etapie zmodernizowana zostanie linia kolejowa Chabówka – Nowy Sącz. Na trasie o długości ponad 74 kilometrów powstaną dwa tunele i estakada. Ostatnim zadaniem będzie budowa całkowicie nowej trasy łączącej Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną. Po powstaniu nowego połączenia znacznie skróci się czas podróży między Nowym Sączem a Krakowem, z prawie 3 godzin do 1 godziny. Nowa trasa to również szansa dla transportu towarowego, jak również międzynarodowego.

– Może to być również alternatywa dla samochodu, wyjeżdżając za granicę. W ciągu jednego dnia będzie można wsiąść do pociągu, pojechać na Słowację lub Węgry i wrócić – przekonuje Artur Królikowski, miłośnik kolei.

Prace przygotowawcze mają potrwać do końca 2021 roku. Wszystko ma być gotowe do 2026 roku i kosztować ponad 7 miliardów złotych.

Posłuchaj:
Dorota Szalacha
Artur Królikowski
Wydawca, fot. ilustracyjne, źródło: plk-sa.pl
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN