Wniosek o uchylenie miejskich uchwał z powodu złamania statutu

22.04.2020

Do wojewody małopolskiego wpłynęło zaskarżenie uchwał Rady Miejskiej w Tarnowie, które zostały podjęte online. Wniosek o ich uchylenie złożyło stowarzyszenia Przyjazny Tarnów.

Jak informuje wojewodę stowarzyszenie, obowiązujący statut Gminy Miasta Tarnowa nie przewiduje glosowania online, a takie odbyły się 19 marca.

Jak tłumaczy Tadeusz Mazur, prezes stowarzyszenia Przyjazny Tarnów i przewodniczący Rady Osiedla Koszyce, to interpretowanie statutu według własnego “widzimisię”.

– Dziwię się, że przewodniczący Rady Miejskiej pozwala sobie na tego typu hasanie. Jeśli wojewoda uchyli te uchwały i w ogóle ważność tych sesji – XXVI i fragmentu XXV – to będzie trochę komplikacji np. z radami osiedli, gdzie przedłużono ich kadencje – trwała do 3 kwietnia – więc nie będzie w tej sytuacji rad osiedlowych. Po drugie, kwestia wyborów do rad, które zostały przesunięte na 28 czerwca.

Jakub Kwaśny, przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie, odpowiada, że radni działali w dobrej wierze i nie obawia się o prawomocność podjętych decyzji.

– To zaskarżenie traktuję wyłącznie jako pieniactwo i efekt skrajnie złej woli, bo podważanie uchwały, która została podjęta w trosce o mieszkańców, jest aktem skrajnie złej woli. Jestem spokojny o tę uchwałę, jak i pozostałe, ponieważ wszystko wcześniej było konsultowane z organem nadzorczym, a w sali była wymagana liczba głosów do quorum, nawet gdybyśmy przyjęli założenie, że te głosy oddane w sposób zdalny, nie wliczalibyśmy do wyników glosowania.

Wojewoda małopolski ma czas do 10 maja na ustosunkowanie się do wniosku o uchylenie uchwał online.

Posłuchaj:
Tadeusz Mazur
Jakub Kwaśny
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Kazimierz Koprowski
play
Słowo za słowo(NS) - Artur Czarnecki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN