Woda w gminie Wadowice Górne wolno opada i odsłania szkody [ZDJĘCIA]

24.05.2019

Strażacy jeszcze pracują w Wadowicach Dolnych, gdzie woda pompowana jest do rzeki Zgórskiej. Druhowie pracują też w Wampierzowie, Kawęczynie, Kosówce. Opadająca woda odsłania skalę zniszczeń.

Dopiero dzisiaj mogłam dostać się do mamy, przywieźć leki i inne potrzebne rzeczy – relacjonuje jedna z kobiet. – Na polu woda stoi, jarzyny pod wodą, zboże pod wodą, starty będą ogromne – zaznacza mieszkanka Wadowic Dolnych. Kolejna przyznaje, że zaczyna z rodziną pierwsze porządki. – Zaczęliśmy, ale nie da się wszystkiego, bo np. przed samym wjazdem na podwórko mamy dziurę i nawet samochodem nie można wjechać.

Jeszcze za wcześnie na szacowanie szkód, ale już wiemy, że będą ogromne – komentuje Michał Deptuła, wójt gminy Wadowice Górne.

– To starty w infrastrukturze mieszkańców i komunalnej. Jesteśmy na bieżąco w kontakcie ze służbami wojewody, w kwestii odszkodowań. Zanim jednak sami ocenimy straty, spiszemy je, udokumentujemy je, to trochę czasu minie.

Z gminy w teren wyszło 13 zespołów, które zbierają informacje dotyczące tego, czego potrzebują mieszkańcy.

– Zespoły kończą zbieranie tych pierwszych informacji z terenu od poszczególnych mieszkańców jakie straty są w domostwach. To nie są jeszcze komisje szacujące straty. Te dopiero zaczną prace, po opadnięciu wody.

W Gminie Wadowice komisje będą miały co robić, bo gmina w 70 procentach była podtopiona.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Michał Deptuła
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za Słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN