Woda w kranach bez zarzutu – można ją pić bez przegotowania

08.02.2019

Jest wolna od chorobotwórczych mikroorganizmów i pasożytów oraz substancji chemicznych w ilościach, które zagrażałyby zdrowiu – wynika z najnowszych badań.

Nie odnotowano żadnych przekroczeń.

Jak mówi Danuta Izajasz, kierownik Sekcji Nadzoru Higieny Komunalnej w sanepidzie w Tarnowie, 75 proc. wskaźników fizykochemicznych jest w ogóle poniżej granicy tzw. oznaczalności.

A co z bakteriami?

Jeżeli chodzi o wskaźniki mikrobiologiczne, które mają największe znaczenie dla zdrowia ludzi, chodzi o bakterie z grupy koli i inne, to nie odnotowujemy przekroczeń. Woda, która dostarczana jest mieszkańcom Tarnowa, jest bezpieczna i pozbawiona substancji chorobotwórczych. Nie wykazuje również agresywnych właściwości korozyjnych – informuje kierownik.

Wodę z kranu można pić bez przegotowania. Trzeba jednak pamiętać, że nie zastąpi mineralnej.

Jest to woda pozbawiona właściwości mineralnych. Możemy ją pić bezpośrednio z kranu, bo nie wykazuje obecności zanieczyszczeń. Woda z wodociągu nie zastąpi jednak wody mineralnej.

Inspektorzy stwierdzili też poprawę jakości wody w Dunajcu.

Jest mniej zanieczyszczeń nieorganicznych, siarczanów, chlorków. Jest mniej zawiesiny. Związane jest to na pewno z lepszymi metodami oczyszczania ścieków, które są odprowadzane do wód powierzchniowych.

Dodajmy, że w tarnowskich kranach płynie woda mieszana z czterech źródeł. Najwięcej pochodzi z Dunajca, pozostałe trzy ujęcia pochodzą z wód podziemnych. Dostarczają ją Tarnowskie Wodociągi.

Posłuchaj:
Danuta Izajasz
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo(NS) - Józef Tobiasz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN