Wodę można pić bez obaw. Również nieprzegotowaną

04.05.2020

Doniesienia o tym, że ślady koronawirusa pojawiają się w ściekach napawają wielu lękiem.

Woda – również nieprzegotowana – jest bezpieczna – uspokaja prezes Tarnowskich Wodociągów, Tadeusz Rzepecki.

Również Światowa Organizacja Zdrowia uspokaja, że nie musimy obawiać się rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 poprzez wodociągi, mimo że w ściekach ślady materiału genetycznego patogenu się pojawiają.

– Ślady wirusa stwierdzono rzeczywiście w ściekach, bo jakże z organizmu miałby się usunąć. Najczęściej mówi się o spotykanym w ściekach kodzie RNA. To nie jest aktywny wirus. Nasi pracownicy są w sposób szczególnych chronieni poprzez przyzwyczajenie, a po drugie ogromną ostrożność. Trzeba zaznaczyć, że nikt jeszcze nie potwierdził też, że zakazić się można ściekami. Także europejska organizacja ds. jakości wody dementuje tego typu informacje – mówił Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów.

Jak dodaje, proces uzdatniania wody i dezynfekcji inaktywują Sars-CoV- 2.

Nie ma możliwości, by koronawirus przedostał się do wody uzdatnionej – tłumaczy.

– Ta woda jest czysta, ponieważ procesy uzdatniania wody są na tyle zaawansowane, że pozwalają na eliminację wszelkich źródeł skażenia zarówno mikrobiologicznego, jak i eliminację wirusów, m.in. z wody przeznaczonej do spożycia. Ta woda jest dezynfekowana, filtrowana. Jest też bardzo rygorystycznie kontrolowana przez powiatowego inspektora sanitarnego. nie ma tu żadnych ulg.

Dodajmy, że badania nad trwałością innych koronawirusów i SARS w ściekach wskazują, że w przypadku braku dezynfekcji wirus może przetrwać w ściekach od kilku godzin do kilku dni.

Posłuchaj:
Tadeusz Rzepecki
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za słowo(NS) - Benedykt Polański
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN