Wojciech Skruch: Ciężkowice mogą zasłynąć z miodów, serów i wina [WIDEO]

16.06.2021

– Ciężkowice są skazane na turystykę, a turystyka to biznes i to jest kierunek rozwoju tej gminy – mówi wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Wojciech Skruch w programie Słowo za Słowo powiedział, że ma nadzieję, iż nowy burmistrz będzie kontynuował działania wyznaczone w strategii rozwoju gminy dotyczące turystyki.

– Ja mam nadzieję, że nowy burmistrz będzie kontynuował te wszystkie dotychczasowe decyzje i te kierunki wyznaczone w strategii rozwoju gminy Ciężkowice dotyczące turystyki. Turystyka to biznes, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Wyraźnie mówią o tym wszelkie wskaźniki makroekonomiczne, choćby w Małopolsce turystyka to około 20 procent biznesu lokalnego, to ważny biznes. Corocznie kilka-kilkanaście milionów turystów przyjeżdża do Małopolski. Świadczy to o tym, że ten region powinien stawiać na turystykę i w tym dużym torcie turystycznym Ciężkowice powinny mieć istotny wpływ.

Wojciech Skruch podkreśla, że rozwój turystyki to szansa dla mieszkańców gminy Ciężkowice.
Podkreśla, że ten region słynie z produktów, które mogą przyciągać turystów i dać zarobek mieszkańcom.

– Ciężkowice słyną z dobrej jakości miodów, serów, a ostatnio pojawił się ciekawy produkt turystyczny – pogórzańskie smakołyki, czyli ciastka pieczone w lokalnych piekarniach. Na pewno również wino, które staje się coraz bardziej popularne. Na Pogórzu powstają winnice, a produkcja win jest coraz bardziej profesjonalna. Moim zdaniem nie odbiegają one jakościowo od tego co dostajemy w sklepach.

Tymczasem za kilka dni w Ciężkowicach nastąpi otwarcie Parku Zdrojowego. To duży krok w kierunku uzyskania przez Ciężkowice statusu gminy uzdrowiskowej. Kolejnym stanie się utworzenie ścieżki w koronach drzew.

W Ciężkowicach możliwe będą także lecznicze kąpiele.  Gmina uzyskała rządowe dofinansowanie na wykonanie odwiertu.

W Ciężkowicach i okolicach istnieją wody siarczkowe, które skutecznie wspierają leczenie chorób reumatycznych, bóli kręgosłupa i kończyn oraz terapię miażdżycy, cukrzycy i dny moczanowej.

Aby Ciężkowice oficjalnie stały się uzdrowiskiem i przyciągały turystów oraz kuracjuszy potrzebne są także specjalne badania akredytacyjne, które potwierdzą, że przebywanie w tym regionie i korzystanie z walorów tego miejsca poprawia zdrowie.

Ten proces może potrwać kilka lat.

Posłuchaj:
Wojciech Skruch
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN