Województwo Małopolskie przeznaczy 325 mln zł na walkę z koronawirusem

27.03.2020

Część pieniędzy w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej ma trafić także na łagodzenie skutków w gospodarce, które spowodował wirus. Dofinansowanie będzie obejmować trzy pakiety: medyczny, przedsiębiorczości i płynności finansowej.

Dwa ostatnie są skierowane bezpośrednio do tych przedsiębiorców, którzy przez szerzenie się choroby, już odnotowują straty finansowe w swoich firmach – wyjaśnia marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

 – 192 mln złotych z przeznaczeniem na pakiet „przedsiębiorczość”. Tutaj przede wszystkim myślimy o ratowaniu miejsc pracy. Kwota trochę mniejsza, 35 mln zł z przeznaczeniem na pakiet „płynność finansowa”. Będzie on skierowany przede wszystkim dla tych przedsiębiorców, którzy mają problemy w tym zakresie.

W ramach pakietu „płynność finansowa” przedsiębiorcy będą mogli starać się o niskooprocentowane pożyczki. Kwota 35 mln złotych na ten cel może się jeszcze zwiększyć.

Pakiet medyczny to 94 mln złotych. Pieniądze przeznaczymy na zakup sprzętu medycznego, który jest niezbędny do walki z koronawirusem – mówi wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka.

– W najbliższych dniach zespół specjalistów podpowie nam, jaki ten sprzęt powinniśmy zakupić. Karetki, respiratory, kardiografy to są te urządzenia, które chcielibyśmy zakupić po to, aby mieszkańcy w razie, gdy ten sprzęt będzie potrzebny, by mógł być wykorzystany w Małopolsce i mógł ratować ludzkie życie.

Mamy już konkretne plany, co trzeba kupić szpitalom i nie tylko – dodaje Witold Kozłowski.

Zakup 50 ambulansów, zakup około 200-300 respiratorów, a nawet całych stanowisk od łózka, aż po monitory, zakup 50 namiotów pneumatycznych. To są potężne operacje finansowe, które będziemy prowadzić przy udziale naszych jednostek organizacyjnych. Będzie to też uzupełnione o zakup testów.

Wsparciem finansowym mają zostać objęci także między innymi pracownicy sanepidu czy Straż Pożarna.

Pieniądze pochodzą z budżetu Województwa Małopolskiego i Unii Europejskiej.

Posłuchaj:
Witold Kozłowski
Łukasz Smółka
Witold Kozłowski
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Józef Leśniak
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN