Wojna na banery wyborcze

19.09.2019

Im bliżej wyborów tym częściej dochodzi do aktów wandalizmu i niszczenia banerów i plakatów wyborczych. Nasilają się także personalne ataki w internecie na kandydatów wyborczych.

Poseł Norbert Kaczmarczyk mówi o “brudnej” kampanii wyborczej i zwraca uwagę, że ostatnio proceder nasilił się w rejonie gmin: Radłów, Wietrzychowice i Żabno. Apeluje jednocześnie o grę fair play

– Materiały notorycznie niszczone są w całym regionie. Nasiliło się to w gminie Żabno, w miejscowości Wał Ruda. Jest bardzo dużo materiałów, które są niszczone. Apeluje i proszę policję o pomoc, bo ktoś, kto che zostać posłem na sejm, chce reprezentować interesy Polaków, powinien grać fair.

Za zniszczenie plakatu wyborczego grozi grzywna nawet do 500 złotych – mówi rzecznik tarnowskiej Policji Paweł Klimek. i dodaje, że są już pierwsze zgłoszenia dotyczące wandalizmów wyborczych.

– Tak, mamy pierwsze zgłoszenia dotyczące zniszczeń banerów reklamowych, dotyczące uszkodzeń ,ale to są na razie dwa takie przypadki. Osoby, które dokonają takich zniszczeń muszą się liczyć z tym, że będą prowadzone postępowania i w najlepszym przypadku będzie to kara grzywny od 20 do 500 zł.

Tymczasem Mieszkańcy Mościc interweniują. Plakaty wyborcze ograniczają widoczność i wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Do takich sytuacji dochodzi coraz częściej na parkingu przy mościckim cmentarzu komunalnym. Banery wyborcze zasłaniają wyjazd, przez co, jak mówią mieszkańcy, ciężko jest zauważyć nadjeżdżający samochód.

Plakaty wiszą w najmniej odpowiednich do tego miejscach – skarżą się tarnowianie.

– Na pewno ten plakat przeszkadza. – Z córka jesteśmy codziennie na cmentarzu i widocznie przez te banery jest bardzo ograniczona. – Trzeba uważać, zwłaszcza jeśli ktoś zasłoni wyjazd.

Plakaty wyborcze mogą wisieć tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Na prywatnych posesjach potrzebna jest zgoda właściciela budynku. Jeśli takiej zgody nie ma, na kandydata może zostać nałożony mandat karny.

Służby zwracają uwagę na to, by banerów nie wieszać w miejscach niebezpiecznych.

 

Na temat kampanii wyborczej, zniszczonych plakatów, ale także o wieszaniu ich nieumyślnie będziemy mówić w dzisiejszym Pulsie Regionu.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Norbert Kaczmarczyk
Paweł Klimek
Katarzyna Antosz, Piotr Środawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN