Wojna złomiarzy w Koszycach Małych

21.06.2019

Mieszkańcy oddający zużyty sprzęt elektroniczny czy zepsute lodówki lub pralki, są świadkami walki pomiędzy zbieraczami złomu.

To robi się niebezpieczne, gdy ludzie walczą o starą lodówkę czy telewizor – mówi mieszkanka Koszyc Małych, która była świadkiem przepychanek.

– Zrobił się tutaj taki gang, który jeździ za kontenerami, które są porozstawiane po miejscowościach gminy Tarnów. Oni bez żadnych uprawnień, bez niczego, dyrygują ludźmi, wybierając złom, nie dopuszczając nikogo, żeby sobie wybrał czy zabrał. Oni ładują te wielkie gabaryty do kontenerów, chociaż nie mają do tego żadnego prawa. Jeżeli jest kontener pełny i kierowca odjeżdża, to oni zostają i dyrygują wszystkimi, co przywożą złom.

Samorząd gminy Tarnów zlecił zbiórkę odpadów wielkogabarytowych oraz sprzętu elektronicznego, wyspecjalizowanej firmie.

Dochodzi czasami do różnych incydentów. Zdarza się, że na miejsce wysyłamy patrole służb mundurowych – przyznaje zastępca wójta gminy Tarnów, Sławomir Wojtasik.

– Podczas odbierania wielkich gabarytów, podjeżdżają osoby nam w ogóle nieznane i nie upoważnione przez samorząd do tego, aby wśród tych odpadów odnajdować i próbować odzyskiwać jakiś asortyment. Jest to incydentalne. Jeżeli mamy taką wiedzę, to zawsze prosimy o wsparcie chociażby naszą Straż Gminną, aby tego typu incydenty, nie godziły w ochronę środowiska.

Przedstawiciele Straży Gminnej codziennie kontrolują punkty zbiórki odpadów. Jak mówią, dodatkowo w tym czasie jest uruchomiony monitoring.

Obserwujemy zachowania ludzi i czasami interweniujemy – mówi Arkadiusz Łucarz, komendant Straży Gminnej.

– Często podjeżdżają dwie białe furgonetki, z których wychodzą nieznane osoby. Te odpady wielkogabarytowe odbierają od ludzi i mówią że chcą im pomóc. Odpady zabierają, później rozkręcają i to co cenne zabierają do swoich samochodów. Zamontowaliśmy kamerę monitoringu i w Koszycach Małych doszło do takiej nieprzyjemnej sytuacji. Monitoring zarejestrował interweniujący patrol. Osoby te zostały pouczone przez funkcjonariuszy o właściwym zachowaniu.

Interwencje Policji mogą również skończyć się mandatami czy też skierowaniem sprawy do sądu.

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych na terenie gminy Tarnów potrwa do końca czerwca.

 

Posłuchaj:
Mieszkanka Koszyc Małych
Sławomir Wojtasik
Arkadiusz Łucarz
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN