Czy Wojnicz nie chce pieniędzy na wymianę pieców?

20.04.2018

Gdybyśmy otrzymali większą dotację, to wymienilibyśmy piece – mówią reporterowi RDN mieszkańcy gminy Wojnicz. Wracamy do tematu niewielkiej pomocy finansowej na zmianę systemu grzewczego w tym mieście.

Mieszkańcy narzekają, że w Wojniczu mogą otrzymać jedynie 2 tysiące złotych, podczas gdy inne samorządy dopłacają po 8 tysięcy do wymiany kotła. – Coś w telewizji słyszałam, że dają pieniądze, ale w naszej gminie nic nie słyszałam. – Jakby tak z połowę kosztów zwracali, to może by się ludzie zgodzili, ale to nie jest takie proste, bo jednych stać, innych nie. – Jestem chętna, ale nie wiem gdzie się można nawet zgłosić. – My jesteśmy zainteresowani, nasz piec jest w koszmarnym stanie – dodają.

Dlaczego tak jest? Burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk w programie Słowo za słowo przekonywał, że gmina nie dostała dofinansowania z funduszy unijnych na wymianę pieców z powodów politycznych.

Zaprzecza temu wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys, który twierdzi, że gmina Wojnicz w ogóle nie złożyła takiego wniosku.

Co na to burmistrz?

Był to wniosek skomplikowany, wtedy nie mieliśmy żadnych danych czy mieszkańcy są tym zainteresowani – tłumaczy dzisiaj Tadeusz Bąk. – Kiedy orientacyjnie już wiedzieliśmy, ile ludzi chce z tego korzystać, napisaliśmy wniosek do WFOŚ-u z prostego powodu, że był prostszy i szybszy dla mieszkańców. Niestety – nie otrzymaliśmy dofinansowania w zeszłym roku. W tym roku złożyliśmy następny, jeszcze na większą kwotę, bo z 10% procent wkładu własnego, który obiecała gmina, jest w tej chwili 30% wkładu własnego. Mamy nadzieję, że za niedługo przyjdą pozytywne wyniki dla nas – dodaje.

Gmina Wojnicz nie ubiegała się więc o unijne dofinansowanie do wymiany pieców w ramach Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

W ubiegłym roku w gminie ok. 90 osób chciało wymienić piece, jednak z powodu niskiej dotacji, która pochodzi tylko ze środków budżetu gminy, skorzystało z tego tylko 13 rodzin.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Tadeusz Bąk
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN