Wojnicz: Rolnicy, pszczelarze i sadownicy dziekowali za zbiory

31.08.2015

Mimo upalów i braku wody, nasze plony sa obfite – mówia rolnicy i sadownicy z powiatu tarnowskiego. W niedzielne popoludnie dziekowali oni za tegoroczne zbiory podczas tradycyjnych dozynek w Wojniczu.

Uroczystosci rozpoczela Msza Swieta w wojnickiej Kolegiacie, podczas której ks. Jan Gebarowski zwrócil uwage na role chleba w naszym codziennym zyciu. – Nic tak nie pachnie jak chleb powszedni, który spozywamy codziennie, a nigdy nam on sie nie znudzi. W tym dniu nasze oczy kieruja sie ku rolnikom. Bez Was nie byloby zniw oraz chleba. Stoly w naszych domach i rodzinach bylyby puste – mówil w homilii proboszcz parafii w Wojniczu.

Starostowie dozynek Ewa Szczupak i Janusz Banas zgodnie podkreslaja, ze tegoroczne plony nie róznia sie od zbiorów z ubieglych lat. – Susza tak bardzo nie doswiadczyla rolników z naszego regionu, jak w pozostalych rejonach Polski. Produktów rolnych, owoców w sadach, a takze miodu w pasiekach nie zabraklo.

Podczas imprezy w Wojniczu nie zabraklo tradycyjnych obrzedów zwiazanych z odspiewaniem wienców dozynkowych. Na scenie zaprezentowaly sie zespoly ludowe oraz mlodziezowe. – Dozynki koncza zbiory w polach i sadach, a zadowoleni rolnicy teraz maja za co dziekowac Bogu – mówia rolnicy z poludniowych gmin powiatu tarnowskiego. – Wszystkie wience udekorowane sa klosami zbóz, owocami i warzywami.

Gwiazda wieczoru byla Eleni. Radio RDN Malopolska patronowalo temu wydarzeniu.

Posluchaj fragmentu homilii ks. Jana Gebarowskiego

Posluchaj starostów dozynkowych – Ewy Szczupak i Janusza Banasia

Posluchaj rolników z powiatu tarnowskiego

RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Piotr Cebula
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN