Wójt gminy Tarnów: – Dożynki to nasza tradycja, kultura i tożsamość [WIDEO]

20.08.2021

Święto plonów to dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i chleba – mówił w programie Słowo za Słowo wójt Grzegorz Kozioł.

Tuż przed Gminnymi Dożynkami, które odbędą się w sobotę, 21 sierpnia wyraził nadzieję, iż ta tradycja będzie podtrzymywana przez kolejne pokolenia.

– W gminie Tarnów robiliśmy to, robimy i mam nadzieję, że ten bakcyl przekażemy następnym pokoleniom. Będziemy zachowywać tę tradycję, którą przekazali nam w genach nasi dziadowie i ojcowie – szacunek dla rolnika, szacunek dla chleba i przede wszystkim podziękowanie za ciężką pracę rolniczą. Co prawda w gminie Tarnów tych rolników teraz wielu nie ma, ale produkcja roślinna jest, produkcja zbożowa jest, produkcja zwierzęca jest. Z jednej strony gminę mamy nowoczesną, ale musimy pamiętać o tym, że ten element dożynek to jest ta nasza tradycja, historia, kultura i tożsamość.

Gośćmi tegorocznych dożynek będą Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką.

Para prezydencka odwiedza region tarnowski, ponieważ podczas prezydenckich dożynek właśnie wieniec dożynkowy z gminy Tarnów okazał się najpiękniejszy w całym kraju i wygrał ogólnopolski konkurs.

– Stało się to tak, że nas wieniec z Poręby Radlnej wygrał konkurs najpiękniejszego wieńca w całej Polsce, i pan prezydent – para prezydencka stworzyła taka nową formułę, że będzie w każdym roku odwiedzać dożynki skąd pochodzi najpiękniejszy wieniec.

Uroczyste zakończenie żniw zainauguruje w sobotę, 21 sierpnia o godz. 11.00 uroczysta, Msza święta dziękczynna w kościele parafialnym, na której obecny będzie kapelan prezydenta ks. Zbigniew Kras.

O godz. 13.00 rozpocznie się część oficjalna i obrzęd dożynkowy oraz konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Zgodnie ze staropolską tradycją, podczas dożynek jedną z najważniejszych ról pełnią tzw. Starostowie. W tym roku tę rolę pełnią Józefa Kubala z miejscowości Jodłówka – Wałki oraz Dariusz Żurek ze Zbylitowskiej Góry.

Uczestnicy dożynek będą mogli podziwiać stoiska wystawców, skosztować regionalnych potraw, lokalnych przysmaków, owoców i innych specjałów.

Nie braknie także muzycznych wrażeń. Zaprezentują się miejscowe zespoły ludowe, a wieczorem, o godz. 19.00 wystąpi zespół Boys. Wcześniej, o godz. 17.00 występ zespołu MIG.

Posłuchaj:
Grzegorz Kozioł
Aneta Mleczko, fot. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Herduś
play
Słowo za słowo(NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN