Wójt Lisiej Góry: – Niedrożne rowy melioracyjne są główną przyczyną podtopień [ZDJĘCIA][WIDEO]

31.08.2021

Pozalewane posesje, pokryte błotem drogi i zastoiska wodne na polach uprawnych – to wynik ulewnego deszczu, który dał się we znaki mieszkańcom regionu.

Niespokojną dobę mają za sobą m.in. mieszkańcy gminy Lisia Góra, gdzie woda wylewała się z koryt rzek, potoków i rowów melioracyjnych. Strażacy musieli użyć worków z piaskiem żeby zabezpieczać domy.

Jak twierdzi wójt Arkadiusz Mikuła, to jednak nie same burze i ulewy były główną przyczyną podtopień, a pozarastane rowy melioracyjne.

Gdyby Wody Polskie zadbały o te rowy, najprawdopodobniej nie mielibyśmy problemu – mówi wójt.

– Od kilku lat nie widzieliśmy żadnych maszyn, żadnych prac na tych rowach. Jeszcze 2-3 lata temu to były rowy o głębokości do pasa, teraz są do połowy łydki. Rowy są zamulone, rowy są zarośnięte. Pisaliśmy różne pisma do Wód Polskich, no niestety na razie tych prac nie widać. Rozmawiałem z wójtami i burmistrzami innych gmin, mają podobne zdanie na ten temat.

Tymczasem synoptycy ostrzegają przed dalszymi opadami deszczu. Znów może być niebezpiecznie.

Jak mówi wójt Mikuła, już ostatnia doba napędziła strachu mieszkańcom.

– Najtrudniejsza sytuacja była w okolicy Żabnicy, w Łukowej i Brniu. Tam szeroko rozlała się “Breńka”. Jak rozmawiałem z mieszkańcami, to takiej wody, tak bardzo rozlanej poza koryto nie pamiętają.

Niedawno mieszkańców gminy Lisia Góra doświadczyły nawałnice.

Wichura, która w lipcu przetoczyła się przez region zrywała dachy i łamała drzewa. Poszkodowane rodziny otrzymały od wojewody po 6 tys. złotych.

Posłuchaj:
Arkadiusz Mikuła
Aneta Mleczko, fot. Urząd Gminy Lisia Góra
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) - Maciej Rogóż
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN