Wójt Pleśnej rozwiewa wątpliwości w sprawie szkół [WIDEO]

29.07.2020

Nie będzie żadnej likwidacji szkół ani przenoszenia starszych klas do innych placówek – mówi wójt gminy Pleśna. Józef Knapik w programie Słowo za Słowo zdementował informacje o rzekomej reorganizacji szkół.

Takie obawy pojawiły się wśród rodziców uczniów i nauczycieli po tym jak wójt zwrócił się do dyrektorów szkół o analizę kosztów związanych z funkcjonowaniem szkół.

Przekonuje, że takie analizy przeprowadzane są co kilka lat i pokazują ile samorząd wydaje na oświatę. Ma to znaczenie w związku z malejącą liczbą uczniów.

Jak dodaje, ostatnia taka analiza została przeprowadzona w 2015 roku.

– Zwróciliśmy się do dyrektorów o pewne dane dlatego poszedł może taki przekaz, że “skoro jest coś na rzeczy to będziemy to robić”, stanowczo to dementuję. Taka analiza pozwala nam zobaczyć wydatki w całej sferze oświatowej. Ja sam jestem ciekaw do czego najwięcej dokładamy i z czym się mierzymy. A ta analiza w 2015 roku pozwoliła nam wprowadzić pewne korekty związane z łączeniem klas, z wypracowaniem pewnych rozwiązań, które ułatwiły nam funkcjonowanie szkół. I myślę, że taki sam efekt będzie tej analizy. Nie ma się czego bać.

Wójt ma także nadzieję, że po wakacjach uczniowie będą mogli wrócić do szkół. Zapewnia jednocześnie, że placówki są przygotowane zarówno do zajęć stacjonarnych w zaostrzonym rygorze sanitarnym, jak i zdalnych lekcji. Jest już przetestowana platforma edukacyjna, ponadto gmina zakupiła sto dodatkowych laptopów.

Tymczasem są wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie powrotu uczniów do szkół. Już wiadomo, że uczniowie nie muszą siedzieć w pojedynczych ławkach, nie będzie też obowiązku noszenia maseczek i rękawiczek przez uczniów.

Jest za to zalecenie częstego wietrzenia sal lekcyjnych czy organizowania większej liczby zajęć na świeżym powietrzu.

Posłuchaj:
Józef Knapik
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN