Wójt Skrzyszowa: – Oczko wodne plus to duża szansa dla mieszkańców naszej gminy [WIDEO]

04.08.2020

Marcin Kiwior uważa, że mieszkańcy powinni skorzystać z rządowego programu, bo to uchroni ich gospodarstwa, zarówno przed ewentualną suszą, jak i podtopieniami, które nie raz dawały się we znaki w tym regionie.

W programie Słowo za Słowo gospodarz gminy mówił o korzyściach z przydomowego wyłapywania deszczówki.

Marcin Kiwior ma nadzieję, że wielu mieszkańców złoży wniosek i skorzysta z dotacji na instalację.

– Ja uważam, że to jest świetny program. Myśmy sami się zastanawiali nad wprowadzeniem takiego programu na terenie gminy. I właśnie to jest – po pierwsze – szanowanie, tej wody- tych milionów, które nam z nieba spadają, ale również zapobieganie tej pierwszej fali uderzeniowej, bo w momencie kiedy my robimy te asfalty, kostki, ale każdy z nas brukuje sobie wszystko to tak naprawdę ta powierzchnia chłonna się drastycznie zmniejsza i coraz więcej wody w bardzo krótkim czasie trafia do naszych potoków i ta fala w bardzo krótkim czasie jest wysoka. A w tym momencie można by było to zmagazynować, oszczędzać nasze zasoby lokalne i zmniejszyć ryzyko powodzi.

W ramach programu “Moja woda”, nazywanym “Oczko wodne plus” można dostać do 5 tys. zł na instalacje służące wyłapywaniu deszczówki. O dofinansowanie mogą starać się właściciele domów jednorodzinnych.

Dotowane będą m.in. zakup oraz montaż przewodów odprowadzających wodę, zbiorników retencyjnych, instalacji nawadniających ziemię czy oczek wodnych.

Dokumenty można składać w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Celem programu jest wsparcie przydomowych instalacji, które pozwolą wyłapywać i wykorzystywać wodę pochodzącą np. z opadów deszczu, tak by nie trafiała ona bezpośrednio do kanalizacji czy rowów odwadniających.

Wszelkie niezbędne informacje oraz formularze wniosków można znaleźć na stronie Funduszu.

 

Posłuchaj:
Marcin Kiwior
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN