Wolontariusze poszukiwani – zostań dawcą czasu

25.04.2019

Rusza nabór osób chętnych, które chcą się zaangażować w wolontariat koleżeński pod hasłem Mary i Max.

To innowacyjny projekt, pierwszy w Małopolsce, dotyczący wsparcia osób z autyzmem i zespołem Aspergera w nawiązywaniu kontaktów koleżeńskich – mówi Ola Dzwierzyńska z Wolontariatu Koleżeńskiego, która była gościem Pulsu Regionu.

– Uczestnicy, którzy chcą wziąć udział w tym projekcie wypełniają formularz przez stronę internetową, a my na podstawie danych z tego formularza i rozmów dobieramy uczestników i wolontariuszy w pary. Bierzemy pod uwagę to, gdzie mieszkają, ile maja lat, jakie mają zainteresowania.

Uczestnicy i wolontariusze zostaną dobrani w pary i będą się regularnie spotykać przez minimum 8 miesięcy. Będą to wspólne wyjścia np. do kina, na basen czy na koncert.

– Jeżeli chodzi o osoby w spektrum autyzmu mamy na rynku usług terapeutycznych wsparcie głównie dla dzieci. Istnieje natomiast spora luka i brakuje wsparcia dla młodzieży i osób dorosłych. Ten projekt jest wypełnieniem tej luki, kontynuacją terapii indywidualnej. Nie jest to projekt typowo terapeutyczny, to pośrednik pomiędzy terapią w gabinecie a takim zwyczajnym życiem, czego tym osobom brakuje – mówiła Dorota Konieczna z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, która była gościem Pulsu Regionu.

W Wolontariacie Koleżeńskim mogą wziąć udział osoby z autyzmem i zespołem Aspergera powyżej 14 roku życia oraz wolontariusze także od 14 lat.

Więcej informacji na www.wolontariatkolezenski.pl, bądź w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Zbylitowskiej 9 a w Mościcach.

Posłuchaj:
Ola Dzwierzyńska
Dorota Konieczna
Cała rozmowa
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) - Marta Słaby
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN