Jaki wpływ na nasze zdrowie ma zanieczyszczone powietrze?

26.11.2018

Coraz gorsza jakość powietrza nad regionem tarnowskim. Sezon grzewczy w pełni, a to co wkładamy do naszych pieców, nie zawsze jest dobre dla środowiska.

Od kilkunastu dni pomiary pyłów zawieszonych PM10 i PM 2,5 w powietrzu nad Tarnowem i okolicami przekraczają dopuszczalne normy.

Specjaliści radzą, aby unikać dłuższych spacerów, szczególnie wieczorami. – Niska temperatura i duża wilgoć oraz bezwietrzna pogoda zatrzymują zanieczyszczenia – mówi Krystyna Gołębiowska, kierownik tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Instytutu Ochrony Środowiska. – Przy tak niskich temperaturach i tak silnym zanieczyszczeniu powietrza, należy przebywać w domu i nie urządzać dłuższych spacerów. Szczególnie dotyczy to osób starszych, dzieci jak również osób, które cierpią na różnego rodzaju dolegliwości związane z układem oddechowym i układem krążenia – alarmuje Gołębiowska.

Specjaliści uważają, że smog jest zagrożeniem szczególnie dla dzieci oraz kobiet w ciąży.

Unikajmy wieczornych spacerów, gdy jest mglisto – mówi lekarz pulmonolog Irena Rajtar. – Nie należy wychodzić z domu, gdy widzimy ten smog, gdy zobaczymy to szare powietrze wiszące nad nami. Kiedy warunki atmosferyczne nie sprzyjają wychodzeniu, żeby matki wiedziały, aby nie wyprowadzać na spacer. Bo dlaczego mamy narażać je na wdychanie tych szkodliwych substancji – dodaje.

Na razie nie mamy co liczyć na poprawę jakości powietrza. Synoptycy na najbliższe dni przewidują niskie temperatury, a także opady deszczu i śniegu.

Posłuchaj:
Krystyna Gołębiowska
Irena Rajtar
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za Słowo (NS) - Adam Ruszaj
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN