Wraca bezpłatny transport dla niepełnosprawnych mieszkańców Nowego Sącza

29.05.2020

Przez lata niepełnosprawni z terenu Nowego Sącza mogli korzystać z publicznego transportu, który podlegał pod MPK. Jednak w styczniu władze miasta rozwiązały umowę.

Mamy jednak dobre wiadomości. Jak udało nam się dowiedzieć osoby niepełnosprawne z terenu Nowego Sącza w przyszłym tygodniu będą mogły już korzystać z bezpłatnego transportu publicznego.

Wykonawca będzie podlegał pod sądecki Ośrodek Pomocy Społecznej, a nie jak przez ostatnie lata pod MPK. Od stycznie transport został wstrzymany przez władze miasta, jak podkreślano spółka nie ma prawa do udzielania indywidualnych przejazdów.

Radny Artur Czernecki kilkakrotnie składał interpelacje w sprawie dotyczącej sytuacji osób niepełnosprawnych na terenie Nowego Sącza. Apele do władz miasta trafiły zarówno w sprawie wznowienia transportu jak i zatrudnienia rzecznika do spraw osób niepełnosprawnych.

Ostatnia interpelacja jaką złożył radny 13 maja, po raz kolejny dotyczyła transportu dla osób niepełnosprawnych

– Skierowałem do prezydenta interpelacje w tej sprawie, bo jestem zbulwersowany tą sytuacją i tymi telefonami ludzi niepełnosprawnych, które są do mnie kierowane, z którymi ja się muszę uporać, że ja nie mam władzy sprawczej. A ci ludzi myślą, że ja może jestem współwinny temu, że władza miasta nie potrafi się uporać z tak prostą rzeczą jakim jest zakup samochodu dla osób niepełnosprawnych . Uporać powinniśmy się w ciągu tygodnia, a my już pięć miesięcy się uporać nie możemy.

Pierwszy przetarg na transport osób niepełnosprawnych został ogłoszony w kwietniu, ale wykonawca wycofał się. Teraz udało się znaleźć osobę, która podjęła się tego zadania – mówi Magdalena Majka, zastępca prezydenta Nowego Sącza.

– Usługi transportowe pomimo bardzo dużych trudności, podczas i przygotowania i samej procedury przetargowej i potem po wyłonieniu wykonawcy, właśnie fakt, że pierwszy wykonawca wycofał się z tej umowy, i teraz z drugim wykonawcą będziemy tą umowę podpisywać. Mam nadzieje, że dotrzemy do szczęśliwego zakończenia i w następnym tygodniu te usługi będą realizowane – mówi Magdalena Majka, zastępca prezydenta Nowego Sącza

Spytaliśmy dlaczego przetarg został ogłoszony dopiero w kwietniu…

– Przetarg był przygotowywany kiedy wydarzył nam się COVID 19 , tak naprawdę wszystkie warsztaty rehabilitacyjne, warsztaty terapii zajęciowe i te miejsca, do których najczęściej przemieszczają się osoby niepełnosprawne po prostu z dnia na dzień przestały funkcjonować. Ośrodek Pomocy Społecznej z jednej strony musiał działać z osłabionym składzie osobowym, z drugiej strony było wiadomo, że te usługi transportowe nie mogły być realizowane.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to już w najbliższą środę niepełnosprawni będą mogli cieszyć się bezpłatnym transportem.

Posłuchaj:
Artur Czernecki
Magdalena Majka
Karolina Średnicka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Motyka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN