Wspólnie zamalowali bazgroły na murze Starego Cmentarza [ZDJĘCIA]

27.07.2019

Inicjatywa ma powstrzymać falę malowania po murach, wiaduktach czy fasadach kamienic. Włączyli się w nią mieszkańcy, samorządowcy oraz dziennikarze.

Musimy powstrzymać tych, którzy w ten sposób niszczą naszą historię – mówią reporterowi RDN mieszkańcy uczestniczący w akcji.

– Stary Cmentarz w Tarnowie jest jednym z najstarszych w Polsce. Jest starszy od krakowskiego Rakowickiego oraz warszawskich Powązek. Jest dalej czynnym cmentarzem i należy o niego dbać. Tu leżą nasi przodkowie. – Jestem tu po to, żeby pokazać swojemu dziecku,  że malowanie takich bohomazów na murach to jest idiotyzm. – Rozumiem,  że niektórzy chcą wyładować swoją frustrację jakimiś konkretnymi napisami, ale to co widzimy tutaj, to jest zwykły bazgroł. Mam nadzieję, że bardzo dużo ludzi włączy się w tą akcję.

Miejski Zarząd Cmentarzy w Tarnowie od wielu lat próbuje walczyć z pojawiającymi się malowidłami na murach nekropolii.

Dobrze, że mieszkańcy wspólnie chcą zamalować te szpecące napisy – mówi dyrektor tej miejskiej instytucji, Maria Wójcik.

– Cieszę się bardzo z inicjatywy, która powstała, abyśmy wspólnie jako mieszkańcy Tarnowa zniszczyli czy też zamalowali te bazgroły, które pojawiają się non stop na murze Starego Cmentarza. Jest to dla nas straszna plaga. Mam nadzieję,  że ta wspólna inicjatywa przyniesie też refleksję tym osobom, które malują nasze mury. Może przyjdą po rozum do głowy i jak zobaczą, że mur jest pomalowany, to stwierdzą, że dbamy o to i są takie akcje prowadzone.

Tarnowski magistrat w najbliższych miesiącach chce kontynuować akcję w innych rejonach miasta.

Wspólnie z radiem RDN ma powstać lista miejsc, gdzie należy w pierwszej kolejności zamalować szpetne i wulgarne napisy na kamienicach czy też wiaduktach kolejowych.

Na zgłoszenia czekamy pod adresem mailowym info@rdn.pl.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Maria Wójcik
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Janusz Kwaśniak
play
Słowo za słowo (NS) - Ludomir Handzel
play
Rozmowa sponsorowana - Zespół Szkół w Starym Sączu
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN