Wszedł w życie obowiązek złożenia deklaracji o źródłach ogrzewania

06.07.2021

Właściciele budynków jednorodzinnych i zarządcy obiektów mają na złożenie deklaracji 12 miesięcy.

Deklarację można złożyć w formie online w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków lub w formie papierowej. Można to zrobić w urzędzie miasta czy też gminy.

Za niezłożenie deklaracji grozi kara grzywny.

W Tarnowie szacuje się, że jest jeszcze blisko dwa tysiące pieców węglowych – mówi dyr. Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta, Marek Kaczanowski.

– Wszyscy mieszkańcy, właściciele budynków, oraz zarządcy budynków wielorodzinnych są zobowiązani złożyć deklarację m.in. o sposobie ogrzewania swojego budynku i myślę, że dopiero, jak ta centralna baza zafunkcjonuje, będziemy w stanie powiedzieć dokładnie, ile w Tarnowie jeszcze mamy budynków ogrzewanych paliwem stałym. Mamy ewidencje, które były prowadzone na podstawie ankiet, ale okazuje się, że są one mało dokładne. Mieszkańcy nie podawali dokładnie tych danych, o które prosiliśmy. One są później korygowane, bo przy rożnych okazjach wychodzi, że tam jest inne ogrzewanie, niż deklarował mieszkaniec. W tej centralnej ewidencji będzie to już podawane pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Dodajmy, że w Polsce – wg szacunków ministerstwa – budynki odpowiadają za 40 proc. emisji dwutlenku węgla w atmosferze.

Posłuchaj:
Marek Kaczanowski
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN