Nie wszystkie szkoły uporały się z klasyfikacją maturzystów

23.04.2019

Jeśli chodzi o licea rady klasyfikacyjne na po świętach zaplanowano jeszcze w I czy II LO.

Tarnowska Delegatura Kuratorium Oświaty uspokaja jednak, że tam – gdzie z powodu strajków rady pedagogiczne się jeszcze nie odbyły i będą organizowane po świętach – maturzyści nie są zagrożeni.

Jak tłumaczy urzędnik kuratorium, chodzi o to, by nauczyciele odpowiednio wcześniej poinformowali ich o przewidywanych ocenach.

Dyrektorzy, w których rady klasyfikacyjne przewidziano na po świętach, mają nadzieję, że nauczyciele będą uczestniczyć w radach pedagogicznych.

Tymczasem strajk ograniczył maturzystom powtórki – przyznają i nauczyciele, i dyrektorzy.

To ciężki czas dla jednych i drugich – przyznaje dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, Jerzy Feret.

– Jeżeli jest strajk, to wszyscy są przegrani. Powtórek może maturzystom rzeczywiście braknąć. Znam jednak przypadki, że nauczyciel – mimo że strajkował, spotykał się z uczniami i przekazywał im materiał. W przypadku strajku muszą być straty, ubolewam, że dotyczą one młodzieży, ale jeżeli by szybciej osiągnięto kompromis, do którego dorośli powinni szybciej już dojść, problemu by nie było.

Tymczasem matury już blisko. Dyrektorzy obawiają się, że – jeżeli nie zostanie zawieszony – braknie nauczycieli do skompletowania komisji.

– To jest realne niebezpieczeństwo i organizacyjny kłopot. Jeżeli strajki nie zostaną zawieszone, dyrektorom na pewno braknie nauczycieli. Egzamin maturalny rządzi się trochę innymi prawami niż ósmoklasistów. Nauczyciele muszą być przeszkoleni, procedura jest wymagająca i skomplikowana. Każdy dyrektor musi mieć wariant A i B – gdy jest to trudno zorganizować.

Wielu dyrektorów szkół identyfikuje się z nauczycielami, choć strajkować nie mogą.

– Kiedyś, w latach 80- tych, sam organizowałem strajki, więc jestem teraz jakby po drugiej stronie barykady, co nie oznacza, że nie identyfikuję się z postulatami nauczycieli. Wiem najlepiej, jak płace wyglądają i jakie są wymagania wobec nich, bo przecież sam od nich chcę wyegzekwować i wiem, jak mało mogę im za to zapłacić, a życie jest życiem i samą ideą, samym posłannictwem wszystkiego nie da się wytłumaczyć.

W środę część szkół średnich zawiesiła akcję strajkową na czas klasyfikacji i świąt.

Tak było m.in. w VII LO, Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, XVI LO, Zespole Szkół Techniczno – Zawodowych i Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. W pozostałych liceach część nauczycieli wciąż strajkowała.

A zakończenie roku szkolnego w klasach maturalnych już 26 kwietnia.

Posłuchaj:
Jerzy Feret
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Stanisław Kuropatwa
play
Słowo za słowo (NS) - Marta Adamczyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN