Jak wybrać kino domowe?

01.12.2020

Czy kupno dobrego kina domowego to łatwe zadanie? Może takie być, jeśli dobrze się do tego przygotujemy. Dowiedzmy się więc, co warto wziąć pod uwagę, wybierając kino domowe. Jak dopasować sprzęt bezpośrednio do naszych potrzeb?

Kiedy oglądamy nasze ulubione filmy, zależy nam na tym, by cieszyć się jak najlepszą jakością obrazu i dźwięku. Chcemy czerpać z dzieła jak najwięcej. Nie bez powodu seanse kinowe dostarczają nam wyjątkowych wrażeń. Często nawet te same obrazy, robią na nas zupełnie inne wrażenie, gdy widzimy je właśnie w kinie, a inne, gdy oglądamy je na własnym telewizorze. Oglądanie filmów w domowych warunkach nie musi być jednak wcale gorsze. Wszystko zależy tu bowiem od sprzętu, jakiego używamy. Jasne, zwykły telewizor nie zapewni nam spektakularnych efektów. Jednak zupełnie inaczej będzie, gdy uzupełnimy go w zestaw kina domowego. Wtedy możemy spodziewać się wrażeń podobnych do tych doświadczanych przy seansach wyświetlanych na wielkich ekranach. Jak jednak wybrać odpowiednie kino domowe?

Kino domowe — czy warto inwestować?

W dzisiejszych czasach telewizory są naprawdę wysoce zaawansowane. Dobrej klasy modele oferują nam świetną jakość obrazu oraz zadowalający dźwięk. Wiele osób myślących o kupnie kina domowego zastanawia się więc z pewnością, czy taka inwestycja ma w ogóle sens. Odpowiedź jest jednak dość prosta. Dla prawdziwych kinomaniaków to, co oferuje sam telewizor, to jednak zdecydowanie za mało. W tym przypadku nasze potrzeby audiowizualne może zaspokoić jedynie profesjonalny sprzęt, jakim jest kino domowe. Jest to bowiem zestaw urządzeń audio oraz wideo, czyli AV. Ich zadaniem jest dostarczyć nam jak najlepszych wrażeń dźwiękowych oraz wizualnych. W dużym skrócie możemy powiedzieć, że urządzenia te mają zapewnić nam efekt podobny, do tego doświadczanego w sali kinowej.

Jedną z najważniejszych zalet kina domowego jest to, że zapewnia nam ono przestrzenność dźwięku. Odpowiednie dopasowanie, jakość oraz ułożenie głośników naprawdę potrafi zdziałać cuda. Nazwa takiego zestawu nie jest więc przypadkowa, gdyż serwuje nam on wrażenia podobne jak właśnie w kinie.

Kino domowe to doskonała inwestycja nie tylko dla miłośników kinematografii, ale i muzyki. Na takim sprzęcie jakość otrzymanego dźwięku jest bowiem rewelacyjna, dzięki czemu możemy cieszyć się dosłownie każdą nutą.

Z czego składa się kino domowe?

O kinie domowy mówi się często jak o jednym urządzeniu RTV. W rzeczywistości jednak jest to cały zestaw, w skład którego wchodzi wiele elementów. Każdy z nich ma tu bardzo duże znaczenie. Kupując taki zestaw mamy dwie opcje. Możemy albo skompletować go samodzielnie, albo skorzystać z gotowych zestawów. Pierwsza możliwość wymaga bardzo dużej wiedzy w zakresie urządzeń AV. Z tego też względu, większość osób decyduje się na zakup skompletowanych już zestawów kin domowych, takich jak te dostępne na https://www.euro.com.pl/zestawy-kina-domowego1.bhtml.

Nawet decydując się na gotowy zestaw kina domowego, warto wiedzieć, z czego powinien się on składać. Absolutną podstawą takiego kompletu jest amplituner. To narzędzie umożliwiające nam sterowanie głośnikami oraz podpinanie pod nie sprzętów takich jak konsola, laptop, czy smartfon. Można śmiało powiedzieć, że jest to po prostu mózg całego kina domowego. Kolejnym niezbędnym elementem zestawu są oczywiście głośniki. Powinny być one właściwie dopasowane do rozmiaru pomieszczenia.

Do skompletowania kina domowego potrzebny jest nam także odtwarzacz DVD lub Blue-Ray. Przeważnie jednak należy dokupić go osobno lub wykorzystać taki, który mamy w domu, gdyż zwykle nie jest on dołączony do zestawu. Podobnie jest z telewizorem.

Wybieramy kino domowe — na co zwrócić szczególną uwagę?

Kupując kino domowe, powinniśmy zwrócić uwagę na wiele parametrów sprzętu. Zapewni nam to gwarancję tego, że będzie on spełniał wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania. Pierwszą kwestią, którą należy zweryfikować, jest ilość kanałów, jakimi dysonować będzie amplituner. To bardzo ważne, gdyż to właśnie od tego zależeć będzie wybór głośników. Obecnie najczęściej stosuje się systemy 5.1, gdyż zapewniają świetną jakość dźwięku. Co więcej, jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Amplituner powinien być także wyposażony w odpowiednie złącza, które pozwolą nam w łatwy sposób podłączyć cały sprzęt. Mowa tu między innymi o HDMI, Component, USB, czy RCA.

Gdzie kupić zestaw kina domowego?

Zakup kina domowego to inwestycja na wiele lat. Z tego też powodu warto wybrać taki zestaw, który wyróżniać będzie się doskonałą jakością i świetnymi parametrami. Duży wybór wśród takich właśnie urządzeń znajdziemy jedynie w sprawdzonych sklepach, takich jak RTV Euro AGD. Co więcej, dostępne tam produkty pochodzą od sprawdzonych producentów i są objęte gwarancją. A to akurat bardzo ważne. Kina domowe dostępne na rynku różnią się między sobą jakością, możliwościami, czy chociażby liczbą elementów, z których się składają. Zanim więc zdecydujemy się na zakup, koniecznie dokładnie przeanalizujmy nasze potrzeby i oczekiwania.

Wydawca, Artykuł sponsorowany, fot. euro.com.pl
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN