Przez wykształcenie nie otrzymał dotacji na zakup ciągnika – interwencja RDN

14.08.2018

Nie miał ukończonej zawodówki, przez co nie dostał dotacji na rozwój gospodarstwa. Syn pana Józefa z Jelnej właśnie z tego powodu od ponad roku ma problem z kupnem nowego ciągnika. Złożył wniosek o przyznanie 80 tysięcy złotych, jednak jej nie otrzymał.

Pan Józef uważa, że wraz z synem zostali wprowadzeni w błąd. – Gdy syn chciał złożyć wniosek o dodatkowe pieniądze okazało się, że potrzebne jest dodatkowe wykształcenie. Wymagane było jakiekolwiek wykształcenie zawodowe. Był to program skierowany do młodych rolników i za te pieniądze oraz za kredyt, syn chciał kupić nowy ciągnik i sprzęt rolniczy – dodaje.

Pan Józef twierdzi, że posiadane wykształcenie nie powinno mieć wpływu na otrzymanie dofinansowania, a przez to, że sprawa się przedłużyła, syn stracił możliwość otrzymania pieniędzy. Zdążył w tym czasie skończyć 40 lat, a takich osób program nie obejmuje.

Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która zajmuje się przyznawaniem dotacji broni się przed zarzutami rolnika. Jak przekonuje Barbara Barwacz-Mikuła, z małopolskiego oddziału regionalnego ARIMR-u, rolnik został został poinformowany o warunkach przyznania dotacji, jednak nie dopełnił formalności. – Trudno nam interpretować zarzuty pod adresem naszej instytucji. Wspomniany rolnik otrzymał od nas decyzję pozytywną o przyznaniu dotacji wraz z warunkami złożenia wniosku. Decyzja zakłada między innymi wystąpienie do agencji z wnioskiem o pierwszą ratę płatności. Jednak nie otrzymaliśmy od pana Jarosława takiego wniosku – dodaje.

Mimo to z programu pomocy dla młodych rolnikach mogą skorzystać osoby które, nie mają wymaganego wykształcenia. Muszą się jednak doszkolić w ciągu 3 lat od otrzymania pieniędzy.

Pełny wykaz programów dla rolników znajdziecie TUTAJ.

Posłuchaj:
Pan Józef
Barbara Barwacz-Mikuła
Wydawca, fot. ARIMR
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Zbigniew Pietruszka
play
Słowo za słowo (M) - Roman Fleszar
play
Słowo za słowo(NS) - Benedykt Polański
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN