Co z wypłatą 500 plus na dzieci, których jedno z rodziców jest za granicą?

25.10.2018

Nasi słuchacze informują, że mają problem z otrzymaniem świadczeń.

Miesiącami słyszą tylko, że ‘za miesiąc’. Potem mijają kolejne tygodnie i nic.

Jak sprawdziliśmy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tarnowie, takich rodzin jest rocznie około pół tysiąca. Skąd problem? – Wniosek złożony u nas musimy przesłać do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – wyjaśnia Małgorzata Mularczyk, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Dodatków Mieszkaniowych w MOPS-ie. – Tam wojewoda ustala, czy w danej sytuacji zachodzi koordynacja systemu zabezpieczenia społecznego i kto powinien wydać decyzję. Konieczny jest kontakt z instytucjami zagranicznymi. W przypadku, gdy koordynacja nie zachodzi, wniosek wraca do nas i my możemy wydać decyzję – tłumaczy.

Co na to Urząd Wojewódzki, który koordynuje sprawę?
Jak wyjaśnia Joanna Paździo, rzecznik wojewody małopolskiego, wojewoda musi ustalić kraj, który jest właściwy do wypłacania świadczeń. W tym celu musi skontaktować się z zagranicznym pracodawcą. Jak zapewnia, pieniądze trafią z wyrównaniem do rodzin najpóźniej w pierwszych miesiącach 2019 roku.

Drugi powód zwłoki wynika z tego, że w styczniu wojewoda przejął od marszałka województwa ponad 68 tysięcy niezałatwionych spraw z wniosków o świadczenia.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marcin Kiwior
play
Słowo za słowo(NS) - Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN