Wytyczne zamieniać w czyn – rozmowa z ks. Józefem Klochem

09.03.2019

– Obecnie przede wszystkim musimy dbać o pokrzywdzonych – mówi radiu RDN ks. dr Józef Kloch, wieloletni rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

8 marca, kiedy w Kościele katolickim był dzień modlitwy i postu za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich – wykładowca Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie był gościem Pulsu Regionu

– To jest przestępstwo. To po pierwsze, a po drugie należy przeciwdziałać pedofilii we wszystkich środowiskach, to, co powiedział biskup Andrzej Jeż, to jest bardzo istotne. Czy za późno? W każdej sytuacji będzie się wydawać, że można było zrobić więcej, że można było zrobić coś szybciej. Mamy prawo, mam na myśli Kościół w Polsce, mamy tzw. wytyczne. Teraz istotną rzeczą jest żeby je zamieniać w czyn – mówi ks. Józef Kloch.

Jak dodaje były rzecznik episkopatu optykę myślenia i patrzenia na ochronę dzieci i młodzieży zmienia spotkanie się z ofiarami, z pokrzywdzonymi.

W pierwszy piątek Wielkiego Postu we wszystkich bazylikach mniejszych diecezji tarnowskiej zostały odprawione nabożeństwa Drogi Krzyżowej za grzechy wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych.

Dzień Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich obchodzimy na prośbę papieża Franciszka.

 

 

Posłuchaj:
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN