Wzrasta liczba bezdomnych psów i kotów. Tarnowskie schronisko trzeba poszerzyć.

27.02.2019

W ubiegłym roku do azylu trafiło o ponad 50 psów więcej niż rok wcześniej. Podobnie z kotami. Liczba ta rośnie od kilku lat.

W tym roku w schronisku pojawi się więcej boksów i kontener dla zwierząt chorych i po wypadkach – mówi Tomasz Gut, prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych, które nadzoruje azyl.

Chcemy, żeby te zwierzęta nie musiały przebywać w lecznicy po zabiegach tylko miały w azylu oddzielny, ocieplany kontener z wybiegiem. W tym roku chcemy też dobudować nową szczeniakarnię i przybędzie boksów.

Tymczasem pojawiają się głosy ze strony działaczy społecznych, żeby wybudować nowe schronisko bliżej ludzi ze względu na złą dostępność choćby dla wolontariuszy.

To jednak, zdaniem urzędników, rodzi pewne uciążliwości.

– Lokalizacje w niektórych miastach są niefortunne, zbyt blisko miejsc zamieszkania, rodzi to protesty na hałas. Moim zdaniem, jeżeli już jest pewna infrastruktura, warto byłoby ją rozbudowywać. Gdyby jeszcze udało się tam doprowadzić miejską komunikację, bo nie kursuje tam żaden autobus i dla osób, które nie mają aut, jest to trudno dostępne miejsce.

Obecnie w schronisku dla zwierząt w Tarnowie mieszka 120 zwierząt. Optymistyczną informacją jest to, że z roku na rok więcej psów znajduje właścicieli lub dotychczasowi wracają po swoje czworonogi. W ubiegłym roku przygarnięto w sumie ponad 200 psów, a 140 wróciło do właścicieli.

Posłuchaj:
Tomasz Gut
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN