XVI- wieczny most odkryto podczas prac w Tarnowie

12.09.2021

Na tarnowskiej Starówce przy Bramie Pilzneńskiej ekipy remontujące prywatną kamienicę podczas izolacji fundamentów dokopały się do części monumentalnego mostu z czasów hetmana Jana Tarnowskiego.

– Prawdopodobnie w tym samym czasie budowano też arsenał na zamku, ten sam materiał, ta sama ręka, konstrukcja jest bardzo charakterystyczna, sam łuk sklepienny nad fosą szerokości ponad 8 metrów ma grubość 2,5 cegły, więc to był potężny łuk, nawet czołg mógłby tamtędy przejechać.

– mówi archeolog Eligiusz Dworaczyński.

Jak dodaje, most pochodzi z około 1520 roku.

– Wiadomo było, że pomiędzy tą wieżą a wałem na ul. Wałowej musiało coś istnieć, bo przebiegała tamtędy fosa, więc nad fosą musiał być most. W średniowieczu na początku ten most był drewniany, natomiast ten teraz odkryty wiążemy z akcją budowlaną hetmana Jana Tarnowskiego na początku XVI wieku, około 1520 roku. Ten monumentalny most łączył albo sam wał na Wałowej, albo było tam jeszcze coś w rodzaju barbakanu, albo jakiś zewnętrzny dodatkowy obiekt militarny.

Relikt mostu zostanie zabezpieczony i zasypany piaskiem, żeby w przyszłości nie było problemu z ponownym odkopaniem i prowadzeniem ewentualnych dalszych prac w tym miejscu.

Posłuchaj:
Eligiusz Dworaczyński
Jadwiga Koziol, fot. tarnow.pl
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - Andrzej Lewek
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
play
Słowo za słowo (NS) - Sławomir Szczerkowski
play
Mirosław Waląg
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN