Z jakimi dolegliwościami pacjenci najczęściej trafiają na rehabilitację po Covid-19 w Tarnowie?

05.02.2021

Często uskarżają się na zmęczenie, co jest spowodowane problemami z prawidłową wentylacją płuc. Mają problemy z oddychaniem, z dusznościami. Zdarzają się też osoby, które mają powikłania neurologiczne.

Do tarnowskiego ośrodka w Słonecznym Wzgórzu, gdzie pacjenci dochodzą do sprawności, zgłaszają się najczęściej osoby w wieku około 50 i 80 lat, którzy w większość przeszli leczenie szpitalne na Covid- 19.

W pierwszej fazie zwykle uczą się prawidłowo oddychać i poprawić wentylację dolnych segmentów płuc – mówi fizjoterapeuta Sławomir Klisiewicz.

– Staramy się nauczyć pacjenta oddychać jak najgłębiej, wydłużać fazę wydechu. To wcale nie jest łatwe, szczególnie u kobiet, które mają problem z oddychaniem przeponowym. Pacjentki po zapaleniu płuc, po leczeniu szpitalnym bardzo krótko i płytko oddychają, następstwem tego jest bardzo szybko występujące zmęczenie. O ile ten pacjent jakoś funkcjonuje w spoczynku, o tyle, jeśli ma coś zrobić – proste czynności dnia codziennego – natychmiast pojawia się zmęczenie.

W drugim etapie pacjenci przechodzą trening poprawiający wydolność krążeniowo – oddechową.

– Ta rehabilitacja nie może trwać 20 minut czy nawet godziny ze względu na słabą wydolność pacjenta, ze względu na to, że pacjent bardzo szybko się męczy, że pojawia się duszność. Taka rehabilitacja musi trwać dłużej. Po mniej więcej 3-4 wizytach pacjent poprawia wentylację płuc i co za tym idzie lepiej się czuje. Jest to baza do tego, żeby budować większa wydolność z adaptacją na wysiłek, na to żeby jak najszybciej powrócić do życia codziennego. Pacjenci, którzy brali udział w rehabilitacji, wyraźną poprawę mają już po 10 zabiegach.

Z rehabilitacji w styczniu skorzystało kilkanaście osób.

Zajęcia są na razie odpłatne. Placówka stara się o refundację z PFRON-u.

Posłuchaj:
Sławomir Klisiewicz
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN