Z kręgosłupami dzieci jest coraz gorzej – bezpłatne badania w ZPS

22.02.2021

Po przerwie spowodowanej pandemią, w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie wracają Kolorowe Soboty, czyli bezpłatne akcje profilaktyczne dla najmłodszych. Już 13 marca w przychodni przy M. Skłodowskiej-Curie odbędzie się badanie wad postawy u dzieci.

Badania przeprowadzi lekarz ortopeda i prezes ZPS Jarosław Kolendo, który zwraca uwagę, że zniekształcenia kręgosłupa oraz wady stóp i kolan to najczęstszy problem zdrowotny wśród dzieci i młodzieży, a pandemia tylko nasiliła to niepokojące zjawisko.

– Od tygodni dzieci nie wychodzą z domów i całe dnie spędzają w pozycji siedzącej przed komputerami. Brak aktywności fizycznej może prowadzić do powstania zmian w tkance mięśniowej i kostnej i powstawania wad postawy oraz zmniejszenia wydolności fizycznej organizmu. Tymczasem wady postawy mogą w życiu dorosłym skutkować poważnymi schorzeniami w postaci np. zaburzeń krążeniowo-oddechowych, upośledzenia sprawności i wydolności ogólnej, zespołów bólowych kręgosłupa – mówi lek. Jarosław Kolendo.

W ramach Kolorowej Soboty specjalista będzie oceniać postawę ciała, kręgosłupy, stopy, kolana i biodra.

Wszystko odbędzie się zgodnie z zaleceniami epidemicznymi.

Każde dziecko zostanie zapisane na konkretną godzinę tak, aby uniknąć kontaktu z innymi pacjentami.

Zapisy przyjmowane są pod numerem 14 63 10 274.

Posłuchaj:
Jarosław Kolendo
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Witold Kozłowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN