Z Tarnowa pojedziemy autobusem do Wysowej Zdroju

12.01.2022

Tarnowianie już od kwietnia dostaną się bezpośrednio do popularnego uzdrowiska.

Jak powiedział Radiu RDN wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, nowe linie uruchamiane w regionie są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców.

– Jeżeli chodzi o linię Wysowa Zdrój-Tarnów, to została ona uruchomiona z inicjatywy mieszkańców. Szacujemy, że od drugiego kwartału, czyli od kwietnia, ta linia będzie funkcjonowała. Ważne jest to, że ona będzie się zaczynała i kończyła w samym uzdrowisku. Nie wszyscy kuracjusze mają swoje samochody, a chcieliby dojechać do uzdrowiska i ta linia będzie temu dedykowana.

Jak podkreśla Łukasz Smółka, linie użyteczności publicznej z charakterystycznym logo są sposobem na likwidowanie ‘białych plam” na komunikacyjnej mapie województwa i finansowane z rządowego projektu pod nazwą ‘Fundusz rozwoju przewozów autobusowych’.

Łączą one miejscowości w obrębie gmin, powiatów, województw i pomiędzy nimi.

– Nie wszyscy pasażerowie mają samochody, dlatego ciężko im się dostać do miast takich jak Tarnów, Nowy Sącz czy Kraków. Na takie linie wniosek do wojewody składa burmistrz lub wójt, natomiast jeśli chodzi o połączenie dwóch gmin, składa wniosek starosta, a jeśli chodzi o linie wojewódzkie, to robi to marszałek województwa. Dla nas bardzo istotne jest to, że te połączenia funkcjonują w szczycie porannym i w godzinach popołudniowych, kiedy pasażerowie wracają do domu – mówi Łukasz Smółka.

Większość linii użyteczności publicznej ma za zadanie ułatwienie dojazdu mieszkańcom małych miejscowości do większymi, w których uczą się, czy pracują lub skąd mogą wyruszyć w dalszą podróż koleją. Stąd przystanki znajdują się w pobliżu dworców kolejowych i autobusowych. I tak na przykład autobus do Nowego Sącza odjeżdża w Tarnowie z przystanku przy ul. Krakowskiej nieopodal Plant.

Rozkłady jazdy znajdują się na lokalnych przystankach, dworcach autobusowych i kolejowych. W planach jest uruchomienie kolejnych linii gminnych i powiatowych.

Maria Polaczek, fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN