Za 77 milionów zmodernizowano bocheńską oczyszczalnię ścieków [ZDJĘCIA]

16.06.2021

Ma być ekologicznie i bez uciążliwych zapachów. To rezultaty modernizacji i rozbudowy bocheńskiej oczyszczalni ścieków. Inwestycja, która pochłonęła ponad 77 milionów złotych właśnie się zakończyła.

Stan środowiska naturalnego ma być lepszy, ponieważ ze ścieków powstaje mniej osadów. Zmniejszenie ich masy umożliwia największa solarna suszarnia osadów w kraju. Ma to wyeliminować problemy zgłaszane przez okolicznych mieszkańców, dotyczące uciążliwości zapachowej obiektu. Poprawi się także komfort pracowników pobliskiej Strefy Aktywności Gospodarczej.

Jak powiedział radiu RDN Zbigniew Rachwał, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w oczyszczalni zbudowano także instalacje do odzyskiwania energii cieplnej i elektrycznej z biogazu, powstającego podczas przeróbki osadów. Ciepło i prąd są wykorzystywane na potrzeby oczyszczalni. Natomiast osady ze ścieków są wykorzystywane do nawożenia ziemi.

Podczas realizacji inwestycji zmodyfikowany został też system zarządzania siecią wodociągową i kanalizacyjną, powstały inteligentne systemy sterowania i nadzoru.

Inwestycja realizowana była przez cztery lata dzięki dofinansowaniu w wysokości blisko 40 milionów złotych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Brakujące 37 milionów spółka dołożyła z własnego budżetu.

Posłuchaj:
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN