Za tydzień zdejmujemy maseczki na świeżym powietrzu

08.05.2021

Jak wynika z najnowszego rozporządzenia Rady Ministrów, od 15 maja maseczki na świeżym powietrzu nie będą już potrzebne. Warunkiem takiej zmiany, który właśnie został spełniony, był spadek liczby zakażeń poniżej 15 na 100 tys. mieszkańców.

– Jeżeli nie będziemy w stanie zachować tego reżimu sanitarnego półtora metra odległości, w miejscach typu Burek, Kapłanówka, powinniśmy mieć założone maseczki. I pamiętajmy, że za każdym razem, kiedy wchodzimy w przestrzeń publiczną zamkniętą, typu sklepy, punkty usługowe, to maseczki w dalszym ciągu będą nas obowiązywały. To chodzi tylko i wyłącznie o świeże powietrze, czyli przemieszczanie się na spacer z psem, czy z samochodu do sklepu. I przestrzegam – został nam jeszcze cały tydzień do tego obluzowania reżimu sanitarnego – mówi asp. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.

Będą jednak pewne wyjątki. Maseczki wciąż trzeba będzie nosić m.in. na parkingach, placach, bulwarach, klatkach schodowych, czy windach.

Bez zmian pozostanie więc obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w budynkach użyteczności publicznej, takich jak ośrodki kultury, oświaty, urzędy, sklepy i kościoły, a także w środkach transportu publicznego.

Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnione są dzieci do 5 roku życia, zdający egzaminy np. ósmoklasisty, maturalne, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub zawodowe, jak również osoby przeprowadzające je, a także osoby z medycznym orzeczeniem o przeciwwskazaniu do ich noszenia.

Nowe rozporządzenie będzie obowiązywać do 5 czerwca.

Posłuchaj:
Paweł Klimek
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN