Czy Żabno doczeka się obwodnicy?

08.10.2018

Podpisano właśnie umowę z wykonawcą, który ma zrobić projekt trasy.

– Jest to kolejny etap modernizacji drogi wojewódzkiej nr 973 – mówi Stanisław Sorys, wicemarszałek Małopolski. – To kontynuacja działań rozpoczętych w 2006 roku w kontekście przygotowania decyzji środowiskowych. To kolejny etap modernizacji tego odcinka od Tarnowa w kierunku budowanego mostu na Wiśle w Borusowej. Udało się wybrać wykonawcę na to zadanie, pochłonie ono bardzo duże środki finansowe, ale miejmy nadzieję, że uda się w ramach tych środków finansowych rozwiązać wszelkie problemy podróżowania – wyjaśnia wicemarszałek.

Mieszkańcy Żabna od wielu lat nie mogli doprosić się o obwodnicę. Zwłaszcza ci, którzy mieszkają wzdłuż drogi wojewódzkiej mają dość ciężkich samochodów pędzących pod ich oknami.

Wykonawca projektu ma przedstawić trzy warianty przebiegu trasy.

Tymczasem wstępny plan nie podoba się mieszkańcom Otfinowa, którzy już zapowiadają protesty. Mówi się, że obwodnica nie ominie tej miejscowości, a będzie poprowadzona na bazie starej drogi.

Sołtys Otfinowa, Krzysztof Królikowski obawia się, że gdy powstanie most na Wiśle, ruch przez tę miejscowość znacznie się zwiększy. – Jest przewidziane, że cały ruch z drogi krajowej, tak zwanej Sandomierki, puszczony zostanie między innymi przez naszą wieś Otfinów. Przedstawiono nam trzy koncepcje tej nowej drogi, według dwóch ma ona biec po śladzie, a trzecia koncepcja to budowa obwodnicy. Wszyscy mieszkańcy wyrazili zgodę na budowę obwodnicy, dlatego, że ruch przez naszą miejscowość jest bardzo duży, aż domom w pobliżu drogi pękają ściany – tłumaczy sołtys.

Stanisław Sorys informuje, że jest to inwestycja przygotowywana już od ponad 10 lat i ma nadzieje, że mieszkańcy Otfinowa zatwierdzą propozycje projektu po przedstawieniu im raportu oddziaływania na środowisko.

Koszt budowy trasy to blisko 40 mln zł.

Dodajmy, że nie prędko maszyny wjadą na drogę, bo na samo sporządzenie projektu wykonawca ma rok.

Do tematu będziemy wracać.

Posłuchaj:
Stanisław Sorys
Krzysztof Królikowski
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za słowo(NS) - Benedykt Polański
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN