Zabytkowa siedziba Urzędu Konserwatora w Tarnowie niebawem może zacząć świecić pustkami

11.09.2019

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie nie ma pieniędzy na remont tarnowskiej delegatury przy Konarskiego.

Monika Bogdanowska, małopolski wojewódzki konserwator zabytków, przyznaje, że sprawa możliwej przeprowadzki jest rzeczywiście rozważana, ale nie została przesądzona i stanowi temat ustaleń z Urzędem Wojewódzkim w Krakowie.

Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego, odpowiada, że ze strony województwa nie ma przeciwwskazań odnośnie wyprowadzki.

Jak dodaje rzeczniczka, Urząd Wojewódzki na prośbę wojewódzkiego konserwatora zaproponował też już Wojewódzkiemu Urzędowi Ochrony Zabytków możliwy do wykorzystania lokal.

– Przedstawiliśmy propozycję dotyczącą siedziby w naszej delegaturze w Tarnowie. Tam jest wolna powierzchnia biurowa, która może zostać zagospodarowana i też warunki pracy będą lepsze w tym budynku, który zaproponowaliśmy. Konserwator zabytków zamierza przekazać trwały zarząd nad budynkiem do Skarbu Państwa. W momencie, gdy konserwator wygasi trwały zarząd tego obiektu, to obiekt trafia do zasobów nieruchomości Skarbu Państwa, czyli do prezydenta Tarnowa. Łatwiej będzie pozyskiwać środki na wyremontowanie prezydentowi.

Obecna siedziba konserwatora zabytków w Tarnowie została wybudowana na początku XIX wieku.

Jest jednym z trzech ostatnich tego typu podmiejskich dworków obok siedziby Muzeum Etnograficznego czy remontowanego dworku przy Batorego.

Posłuchaj:
Joanna Paździo
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marcin Kiwior
play
Słowo za słowo(NS) - Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN