Zakończono prace archeologiczne na bocheńskim Rynku [ZDJĘCIA]

13.06.2021

Pierwsza tak zwana stara Bochnia przez około 200 lat rozwijała się w innym miejscu niż dzisiejszy rynek. Potwierdzenie tego przekonania przyniosły prace archeologiczne prowadzone w związku z rewitalizacją centrum, które właśnie się zakończyły.

Co zatem znaleziono i jakie ma to znaczenie dla historii najstarszego miasta Małopolski?

Wykop okazał się cenną skarbnicą wiedzy, dlatego prace trwały tam prawie pół roku.

W końcowym etapie na miejscu szaletu z drugiej połowy XV wieku znaleziono około 15 całych naczyń głownie mis, ale też fragmenty naczyń drewnianych toczonych na kole i przedmioty metalowe: sprzączkę i fragmenty gwoździ.

Duże znaczenia mają ślady neolitycznego osadnictwa pierwszych rolników. Jak powiedział radiu RDN prowadzący badania Marcin Paternoga są wśród nich fragmenty obsydianu, materiału importowanego z terenu dzisiejszych Węgier lub Słowacji, co świadczy o migracji ówczesnej ludności.

Pomimo wydobycia około 500 metrów sześciennych gruntu nie znaleziono śladów po funkcjonowaniu miasta od lokacji w połowie XIII wieku do połowy wieku XV. Zdaniem archeologa z Bocheńskiego Muzeum Marka Materny początków miasta należy szukać na wschód od dzisiejszego rynku.

Prawobrzeże Babicy dzisiejszy teren ulicy Floris, Placu Gazaris. A jeżeli nie w tym miejscu to początków miasta należałoby szukać w kierunku północno-wschodnim w rejonie Kościoła Św. Leonarda lub ulicy Św. Leonarda.

Marcin Paternoga zapowiada ustawienie na rynku materiałów informacyjnych ze zdjęciami zabytków, a docelowo wystawę w miejscowym Muzeum. Tymczasem na rynku ruszają prace przy posadowieniu niecki fontanny, które mają potrwać trzy miesiące.

Posłuchaj:
Marek Materna
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) - Maciej Rogóż
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN