Zalane szlaki i podtopione ścieżki – to bilans ostatnich deszczów w górach

20.07.2018

Pogoda nie sprzyjała ostatnio miłośnikom pieszych wycieczek. Intensywne opady deszczu zamieniły strumyki i górskie potoki w rwące rzeki. Część z nich wystąpiła z koryt i podtopiła ścieżki, więc weekendowe wyprawy trzeba planować z rozsądkiem.

– W kilku miejscach mamy uszkodzone odcinki szlaków, zerwane mosty i podtopienia. Dopiero w sobotę, kiedy zapowiadane jest rozpogodzenie, można się spodziewać, że ta woda będzie opadać i niektóre odcinki szlaków będą otwierane. Natomiast niektóre będą zamknięte na dłuższy czas – informuje Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Szczególnie uważać trzeba w wyższych partiach gór. W wielu miejscach Tatrzańskiego Parku Narodowego płynie woda, a kilkanaście tras jest zamkniętych – między innymi szlak wokół Morskiego Oka oraz droga z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów.

Ci którzy chcą się wybrać w góry powinni na bieżąco śledzić komunikaty Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Usuwanie skutków intensywnych opadów deszczu z pewnością potrwa jeszcze kilka dobrych dni.
Podobnie sytuacja wygląda na szlakach Beskidu Sądeckiego. Tutaj również jest niebezpiecznie, szczególnie w okolicach mostków nad strumykami.

– Na pewno szlaki są rozmoknięte i śliskie. Niebezpieczeństwem jest to, że strumyczki, które są niewielkie w czasie suszy czy ładnej pogody, w tej chwili mogą być rwącymi rzekami. Mostki, które przebiegają nad takimi potokami mogą być bardzo niebezpieczne – zaznacza Grzegorz Sus z Grupy Krynickiej GOPR.

W ten weekend miłośnikom przyrody zdecydowanie radzimy, aby góry podziwiali raczej z oddali.

Posłuchaj:
Jan Krzeptowski-Sabała
Grzegorz Sus
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN