Zamiast Szkoły Podstawowej nr 1 będzie szkoła średnia?

23.01.2019

Szkoła Podstawowa numer 1 w Nowym Sączu może zostać zlikwidowana. Władze miasta przygotowały projekt uchwały z którego wynika, że miałaby przestać istnieć od przyszłego roku szkolnego. Powodem takiej decyzji ma być małe zainteresowanie szkołą przez uczniów, niż demograficzny i reforma edukacji. 

– Zastaliśmy taką sytuację, która jest efektem nieracjonalnej polityki oświatowej w mieście. W szkole obecnie uczy się 321 dzieci i młodzieży. Składa się na to przedszkole, klasa pierwsza, druga, piąta, ósma i klasa trzecia gimnazjum – tłumaczy Małgorzata Belska, dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta Nowego Sącza. – W tej szkole jest 14 sal dydaktycznych, a dzieci które byśmy mogli objąć nauczaniem w tym budynku zajmowałyby jedynie 7 sal – dodaje.

Ze wstępnych wyliczeń wynika, że od przyszłego roku w szkole mogłoby się uczyć około 120 uczniów, przez co połowa budynku nie byłaby wykorzystana. Po likwidacji szkoły uczniowie zostaliby przeniesieni do Szkoły Podstawowej nr 2.

– To miejsce nie rokuje, że w następnych latach ta szkoła będzie placówką z dużą liczbą dzieci. Nawet jeśli co roku powstawałaby tam klasa, to 8-klasowa szkoła nie wypełni w całości tego budynku. Nie chcemy też stosowania praktyk przesuwania dzieci z innych rejonów do tej szkoły. To rodzice powinni decydować, gdzie ich dzieci powinny się uczyć – tłumaczy Magdalena Majka, wiceprezydent Nowego Sącza.

– To miejsce będzie lepsze dla szkoły średniej. Szkoła podstawowa w tym miejscu nigdy nie będzie dużą szkołą i nie będzie spełniała oczekiwań rodziców. Dostałam już pismo od rodziców z osiedla Milenium, którzy domagają się odtworzenia szkoły nr 19 – dodaje.

Władze miasta zapewniają, że wraz z uczniami zatrudnienie w nowej szkole znaleźliby również nauczyciele nauczania początkowego. Reszta nauczycieli miałaby znaleźć prace w szkołach średnich.

Teraz decyzja leży po stronie radnych i kuratorium oświaty. Jeśli radni nie zgodzą się z propozycją władz miasta, to szkoła będzie funkcjonowała tak jak dotychczas.

Posłuchaj:
Małgorzata Belska
Magdalena Majka
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) - Józef Tobiasz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN