Zamienili komeżki i pelerynki na koszulki, szorty i korki – ministranci i lektorzy w boju o tytuł najlepszej drużyny [ZDJĘCIA]

16.03.2019

Być jak Lewandowski, Messi albo Ronaldo. To najczęściej wymieniani idole w świecie piłki nożnej, także przez młodych chłopców z diecezji tarnowskiej. Ministranci i lektorzy, którzy na co dzień posługują przy ołtarzu, tym razem spotkali się na boiskach sportowych. Zawody rozegrały się w Limanowej.

Trzy szkoły, trzy kategorie wiekowe i 48 zespołów. Ministranci i lektorzy zamienili komeżki i pelerynki na koszulki, szorty i korki. Żeby zdobyć tytuł najlepszych z najlepszych drużyn w czasie 13. Mistrzostw w Piłce Nożnej Halowej, trzeba było dać z siebie wszystko. Tym bardziej, że przeciwnicy nie odpuszczali.

– Gra była fajna, w meczu byliśmy górą, ale przeciwnicy stwarzali jednak trudne sytuacje, na szczęście mieliśmy dobrą obronę i dobrego bramkarza.

Współpraca, która tworzy się w czasie gry, będzie też przydatna w czasie służby przy ołtarzu – oceniają lektorzy.

– Zmagania są na bardzo wysokim poziomie, bo to są przecież zawody diecezjalne, ale zawodnicy wkładają w to mnóstwo serca i radzą sobie fenomenalnie – zauważa Robert Postrożny. Jak dodaje Filip Sternal – Takie rozgrywki bardzo dobrze wpływają na współpracę, to jest potrzebne, bo młodzież się wtedy integruje.

Ks. Sylwester Brzeźny, Diecezjalny Duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza przekonuje, że ministranci i lektorzy z niecierpliwością czekali na dzień zawodów.

– Dla wszystkich naszych ministrantów i lektorów z naszej diecezji to jest takie święto, nie tylko piłki nożnej. Bo przecież ministrant to chłopiec, który nie tylko służy przy ołtarzu, ale który potrafi pokazać, że można grać fair play, pięknie wykorzystywać swoje talenty, dla siebie i dla innych. A przy okazji dobrze się bawić – dodaje ks. Robert Duda z parafii Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.

– To jest nie tylko służba przy ołtarzu, ale też integracja poza budynkiem kościoła, a kościół tworzymy przecież w czasie zabawy.

Na trybunach nie zabrakło rodziców i dziadków, którzy dopingowali i motywowali do gry. Jak przekonują Małgorzata i Jarosław z Brzeska, w ten sposób młodzi mogą łączyć modlitwę z zabawą.

– Ważne jest, żeby dzieci też miały z tego radość – podkreśla pani Małgorzata. Jak dodaje jej mąż pan Jarosław – W dzisiejszym świecie jest mało integracji młodych, siedzą przed komputerem, dlatego czas, w którym integrują się jako drużyna, tak jak dziś, to jest rewelacja, to powinno być promowane i pokazywane, że jest coś innego niż komputer, żeby wyjść z domu, zaangażować się w grę, to jest też bardzo męskie.

Zawody sięgały szczebla diecezjalnego, w maju finały ogólnopolskie, w których zmierzą się najlepsze zespoły z całego kraju.

Wyniki:

  1. miejsce: parafia Tymbark,
  2. miejsce: parafia Zgórsko,
  3. miejsce: par. pw. św. Jakuba w Brzesku

 

rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za Słowo (NS) - Adam Ruszaj
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN