Jest wyrok w sprawie złamania zakazu handlu w niedzielę

19.09.2018

To pierwsze tego typu rozstrzygnięcie w tutejszym sądzie. Właścicielka jednego ze sklepów w mieście ma zapłacić 1200 zł grzywny.

Jak przyznaje sędzia Tomasz Kozioł, rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie, nietypowe w sprawie jest to, że właścicielka sama wystąpiła do Państwowej Inspekcji Pracy o kontrolę.

Sąd podzielił argumentację inspektorów, którzy uznali, że w sklepie nie przeważają pamiątki i dewocjonalia, które nie są objęte zakazem, lecz, że jest to tzw. “pchli targ”. Wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego skierowała PIP.

– W sklepie prowadzono jest sprzedaż artykułów używanych, odzieży, obrazów, mebli, antyków, przenośnych lodówek, koszy na śmieci, wiertarek, gier, zabawek i drobnych przedmiotów kultu religijnego. Ogół asortymentu sprawia, że nie możemy mówić o tym, że spełniony jest warunek wyłączenia z ustawy, czyli przeważającej działalności w zakresie handlu pamiątkami i dewocjonaliami – wyjaśnia sędzia Tomasz Kozioł.

Zdaniem właścicielki kontrola została przeprowadzona wybiórczo i dlatego nie wykazała, że większość stanowią przedmioty pamiątkowe i dewocjonalia, które jej zdaniem zajmują aż 70 proc. powierzchni sklepu.

Dodajmy, że za naruszenie zakazu handlu kobieta została również ukarana w Rzeszowie. Musi zapłacić dodatkowo 3 tysiące złotych grzywny.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN