Zatrzymani Ukraińcy w firmie kurierskiej w Tarnowie

18.02.2021

Straż Graniczna w Tarnowie zatrzymała siedmiu obywateli Ukrainy, którzy pracowali nielegalnie. Zatrzymani to dwie kobiety i 5 mężczyzn, którzy nie mieli zezwoleń na pracę ani umów o pracę.

Ukraińcy pracowali w firmie kurierskiej, którą zarządza w Tarnowie 28-letni Polak – mówi rzecznik Prasowy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, Dorota Kądziołka.

– Właściciel również przekazał nieprawdziwą informację do Urzędu Pracy o podjęciu pracy przez tych cudzoziemców. Dodatkowo kilkoro z nich zatrudnionych było na innych warunkach niż wynikało to z oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom. Wobec każdego z tych siedmiu obywateli Ukrainy komendant placówki w Tarnowie wydał decyzje o zobowiązaniu ich do powrotu z rocznym zakazem wjazdu do Polski i innych państw Strefy Schengen.

Jak się okazało, jedna z zatrzymanych kobiet, już kilka miesięcy temu została zobowiązana do powrotu do kraju.

– Wynikało to z naruszenia przepisów pobytowych na terytorium Polski i objęta była półrocznym zakazem wjazdu do Polski. Jednak po upływie tego terminu aplikowała o wizę i we wniosku podawała zmienione dane osobowe. Zataiła również fakt, że na poprzednie dane otrzymała wcześniej decyzję o zobowiązaniu do powrotu. Ze względu na te okoliczności wobec 53- letniej kobiety wydano dodatkowo decyzję o unieważnieniu posiadanej wizy.

Prezesowi spółki kurierskiej w Tarnowie grozi kara od 3 do 30 tysięcy złotych.

Posłuchaj:
Dorota Kądziołka
Jadwiga Koziol, fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN