Zawrzało w internecie po informacji o strefie zamieszkania przy ul. Krakowskiej

15.02.2018

Jak się okazuje, nie wszyscy mieszkańcy wiedzą, że w związku z przepisami, mogą przechodzić w dowolnym miejscu. Narzekają raczej, że muszą mocno uważać na samochody, które nie zwracają na nich uwagi i o wypadek nietrudno.

Prezydent z kolei na swoim profilu facebookowym pisze, że każdy kierowca o tym wie. Jego zdaniem niepotrzebne są pasy, bo pieszy ma pierwszeństwo. Czy rzeczywiście jest to takie oczywiste?

Mieszkańcy twierdzą, że strefa zamieszkania przy ulicy Krakowskiej nie jest widoczna, bo słabo oznakowana. Tablice znajdują się jedynie w rejonie skrzyżowania z ulicą Malczewskiego oraz przy ulicy Nowy Świat. – Skąd ja mógłbym wiedzieć, że tu jest strefa zamieszkania. Nie widzę żadnych znaków, żeby zobaczyć, że są tu jakieś ograniczenia dla kierowców. Jako osoba piesza nie patrzę na wszystkie znaki drogowe. Interesuje mnie jedynie przejście dla pieszych i tyle. A w strefie zamieszkania pieszy ma zawsze pierwszeństwo. Nie wiem, czy wszyscy sobie z tego zdają sprawę, nawet jeśli chodzi o kierowców. Bo czasami jest tu niebezpiecznie. Znaki strefy są tylko na wjeździe w nią, ale są niezbyt widoczne – mówią tarnowianie.

Zdaniem tarnowskiej Policji, problem może dotyczyć zwłaszcza osób starszych. – Jeżeli pieszy zna przepisy ruchu drogowego i widzi przed sobą znak “strefa zamieszkania” to wówczas ma świadomość tego, że wchodzi do takiej strefy. Gorzej, jeśli ktoś prawa jazdy nie posiada i tych przepisów nie zna. Wtedy nie ma takiej świadomości, bo nie ma tam dodatkowych napisów, regulaminów czy zasad korzystania z takiej strefy – mówi aspirat sztabowy Tomasz Marek z tarnowskiej drogówki.

Strefy zamieszkania wprowadzone są na kilku ulicach tarnowskiej Starówki. Kierowcy muszą w tym rejonie zwolnić do 20 km/h.

Dodatkowo muszą zwracać szczególną uwagę na osoby piesze, które mogą przechodzić na drugą stronę jezdni w każdym miejscu.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Tomasz Marek
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) Wiesław Krajewski - 17.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Ludomir Handzel
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN