Zbigniew Mączka: – To był wielki człowiek i wielki patriota, który kochał Radłów

20.07.2020

Tak zmarłego w niedzielę, 19 lipca prof. Franciszka Ziejkę wspomina burmistrz Radłowa.

Były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego urodził się w Radłowie. – O tym mieście nigdy nie zapominał – mówi w rozmowie z RDN Zbigniew Mączka.

– Przede wszystkim był taką osobą, która nie wstydziła się skąd pochodzi, wręcz podkreślała skąd pochodzi, żeby uwidocznić, pokazać przede wszystkim młodym ludziom, że z takich środowisk małych, ze wsi, z prowincji można coś w życiu osiągnąć. Nie tylko przez swój talent, ale przez pracę, ambicje, godne życie.

Prof. Franciszek Ziejka bardzo często odwiedzał gminę Radłów, gdzie był zawsze mile oczekiwany – wspomina burmistrz Radłowa.

– Był bardzo często w bibliotece, gimnazjum, szkole podstawowej, przy każdych większych uroczystościach. Był również na I Światowym Zjeździe Radłowian, na święcie rolniczym. Ostatnio, gdy walczyliśmy o szkołę ponadgimnazjalną w Radłowie, to pomagał nam w tej sprawie, było to dla niego bardzo ważne. Wielki polonista, wielki intelektualista, dla Radłowa to wielka strata.

Prof. Franciszek Ziejka zmarł w Krakowie po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 79 lat.

1 października miał odebrać na UJ “Laur Jagielloński” za wybitne osiągnięcia naukowe dokonane w ostatnich pięciu latach.

Posłuchaj:
Zbigniew Mączka
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Życzenia bpa Andrzeja Jeża z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN