Zbiorom zbóż towarzyszą pożary. Płoną też lasy w regionie

07.08.2018

Tylko w ostatnich dwóch tygodniach było 6 pożarów w lasach. Przyczyną są zwykle albo podpalenia, albo nieostrożność z ogniem.

– Na szczęście były to pożary ściółki i nie zdążyły się rozprzestrzenić. Tak było w Łętowicach czy Odporyszowie. W Pogórskiej Woli natomiast były dwa pożary torfowiska. Prawdopodobnie ktoś je podpalił – mówi Paweł Mazurek, rzecznik Straży Pożarnej w Tarnowie.

Jak dodaje, pożary ściernisk wymknęły się spod kontroli rolnikom, którzy nieostrożnie posługiwali się ogniem. Doszło do nich w Lubczy, Zabawie, Biadolinach Radłowskich czy Ryglicach. – Na tyle ogień się rozprzestrzenił, że rolnicy nie byli w stanie sobie z tym pożarem poradzić, dlatego zostały wezwane jednostki. Przyczyną jest nieuwaga i nieostrożność czy obsługujących maszyny rolnicze czy przy posługiwaniu się ogniem otwartym podczas prac polowych. Pozostałości roślinne są bardzo suche i wystarczy iskra, aby się zapaliły – tłumaczy Paweł Mazurek.

Na szczęście w pożarach nikt nie ucierpiał. Dodajmy, że za wypalanie traw grozi mandat do 500 zł albo 5 tysięcy grzywny.

Posłuchaj:
Paweł Mazurek
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN