Nie ma zgody mieszkańców na rozbudowę Instalbudu w centrum Koszyc Wielkich

23.09.2020

Właściciel firmy wystąpił do Urzędu Gminy Tarnów o warunki zabudowy nowej hali w centrum miejscowości. Ma tam produkować, tak jak dotychczas, zbiorniki oraz studnie z polietylenu.

Nowa hala miałaby liczyć tysiąc metrów kwadratowych i sąsiadowałaby z obecną siedzibą firmy InstalBud. Petycję do wójta gminy podpisało ponad 350 osób, którzy żalą się na zapach plastiku wydobywający się z fabryki.

Centrum Koszyc to nie jest dobre miejsce na budowę tak dużej fabryki – mówi Małgorzata Mochylska, jedna z protestujących mieszkanek.

– Firma już ma, tylko w tej mniejszej wersji siedzibę w centrum Koszyc, gdzie władze gminy zadbały również o to aby rozbudować infrastrukturę o elegancki, zadbany plac z zestawem ławeczek, gdzie jest plac zabaw z którego dzieci mogą korzystać na świeżym w cudzysłowie powietrzu. Również jest tam siłownia na świeżym powietrzu, klub seniora. No i wydaje się nam mieszkańcom, że nie jest to zbyt dobre miejsce, aby obok tego wszystkiego powstała fabryka i to potężnych rozmiarów, która mogłaby jeszcze bardziej pogorszyć stan powietrza.

Mieszkańcy Koszyc Wielkich obawiają się także, że działki, które kiedyś kupili, znacznie stracą na wartości kiedy powstanie tu magazyn i hala produkcyjna.

To biznes jednej rodziny, kosztem większości mieszkańców – dodaje Małgorzata Mochylska. – Znam osoby, które zainwestowały wszystkie swoje oszczędności w to żeby kupić działkę, wybrały sobie to miejsce jako miejsce do życia i przypuszczam, że wartości naszych działek, naszych domów mocno spadną, jeśli ktoś będzie chciał kupić działkę w Koszycach i nagle dowie się że jest tam, powiedzmy w skrócie fabryka plastiku, może tych działek po prostu nie chcieć kupić.

W tej sprawie odbyło się także spotkanie mieszkańców z władzami gminy.

Mamy teraz jako urząd parę miesięcy na zbadanie dokumentów i wydanie odpowiedniej decyzji. Na obecnym etapie nie możemy nic stwierdzić, ponieważ te dokumenty są analizowane. Określenie teraz przez urząd czy wydamy decyzję czy nie wydamy jest niezgodne z prawem, ponieważ przed wydaniem decyzji urzędnik nie może określić, czy coś legalne, czy jest coś nielegalne. Ale na pewno będziemy wnikliwie patrzeć i sprawdzać te dokumenty – mówi wójt gminy Grzegorz Kozioł.

W rozmowie z reporterem radia RDN Małopolska właściciel Instalbudu Eugeniusz Szepielak poinformował, że w jego firmie już od dziewięciu lat produkuje się zbiorniki i studnie z polietylenu i zawsze kontrole Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska jego firma przechodziła pozytywnie. Jak dodaje, produkty przez niego wytwarzane spełniają wszystkie normy i nie są szkodliwe dla ludzi.

Decyzja o budowie nowej hali produkcyjnej firmy Instalbud zapadnie najwcześniej za kilka miesięcy.

Posłuchaj:
Małgorzata Mochylska
Grzegorz Kozioł
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN