Zielony renesans Tarnowa?

03.12.2019

O zmianach klimatycznych, smogu i o transformacji energetycznej debatowali lokalni urzędnicy, aktywiści i samorządowcy na drugiej międzymiastowej debacie energii miast.

Debatanci z Warszawy, Krakowa, Wadowic i Tarnowa dyskutowali o możliwości wprowadzania zielonej rewolucji z poziomu samorządów.

Krzysztof Rodak, prezes tarnowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, podkreśla, że Tarnów jest na zaawansowanym etapie transformacji energetycznej. Zlikwidowano kilkadziesiąt kotłowni węglowych, miałowych i koksowych, poprawiła się również efektywność zużycia ciepła.

W planach są m.in. budowa ekologicznej spalarni, dalsza działalność Tarnowskiego Klastera Energetycznego, czy rozwiązania w zakresie Smart City. Jednak ważne są nie tylko zmiany w procesie wytwarzania energii, ale również jej niepotrzebnej konsumpcji.

– Musimy przebudować sposób myślenia i to nie tylko w obszarze wytwarzania energii i jej przesyłu, ale przede wszystkim w obszarze zużycia, tego, co konsumujemy. Tu w grę wchodzi szereg różnych mechanizmów: efektywności energetycznej, nowoczesne technologie, które mogą spowodować, że najczystszą energią w Tarnowie będzie energia zaoszczędzona.

Podczas debaty specjaliści Fundacji Instrat zaprezentowali podręcznik samorządowy zawierający praktyczne wskazówki w procesie transformacji energetycznej polskich miast i gmin. Czy według nich Tarnów przeżywa zielony renesans?

Miasto Tarnów interesuje się jak wytwarzać niskoemisyjne ciepło i niskoemisyjny prąd, i dostarczać go do wszystkich mieszkańców Tarnowa. Cieszymy się, że Tarnów planuje w jaki sposób odejść od węgla na rzecz mniej emisyjnych źródeł – gazu, biomasy, czy w spalaniu śmieci frakcji pre-RDF. To wyzwanie, które pomaga zaoszczędzić bardzo dużo środków na przyszłość, choć wymaga sporych inwestycji na start – mówi Michał Hetmański, analityk ds. energetycznych Fundacji Instrat.

Organizatorem debaty było Stowarzyszenie Energia Miast, Fundacja Instrat, Stowarzyszenie Nasze Miasto Tarnów oraz MPEC Tarnów.

Posłuchaj:
Krzysztof Rodak
Michał Hetmański
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
play
Słowo za słowo (NS) - Mariusz Popiela
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN