Ziemia tarnowska była miejscem wielu potyczek z Niemcami

01.08.2020

Dziś przypada 76. rocznica Powstania Warszawskiego, zbrojnego ataku Armii Krajowej przeciwko niemieckiemu okupantowi.

Jednak jak przypomina Ryszard Żądło, prezes okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – 1 sierpnia był również dniem rozpoczęcia ‚Akcji Burza’ – ogólnopolskiego powstania organizowanego przez Polskie Państwo Podziemne.

– Ona była przygotowywana właśnie na moment, gdy Rosjanie zaczęli zajmować tereny Rzeczypospolitej. Akcja ‚Burza’ miała na celu wywołanie takich lokalnych działań oddziałów Armii Krajowej żeby wyzwalać tereny Polski i żeby Rosjanie wkraczali już na tereny zajęte przez oddziały Armii Krajowej. Były to działanie zbrojne oddziałów AK na terenie całej Polski.

Jak dodaje Ryszard Żądło, Akcja Burza’ miała również miejsce na terenie powiatu tarnowskiego.

– Działania na ziemi tarnowskiej akcji ‚Burza’ były rozpoczęte działalnością batalionu ‚Barbara’16 Pułku Piechoty Armii Krajowej.  Koncentracja tego oddziału batalionu ‚Barbara’ była w Podlesiu Machowskim w ostatnich dniach lipca 1944 roku. Wtedy właśnie rozpoczyna się szlak bojowy batalionu ‚Barbara’ na pogórzu ciężkowicko- rożnowskim.

Ziemia tarnowska była miejscem wielu potyczek z Niemcami – dodaje Ryszard Żądło.

– Sierpień i wrzesień obfitował wielu potyczkami z Niemcami, min. w sierpniu pod Słoną Górą, na terenie obecnej gminy Pleśna w miejscowości Lubinka. Ale taką najważniejszą potyczką batalionu ‚Barbara’ był słynny bój jamneński 24, 25 września. Tam oddziały batalionu zostały okrążone przez oddziały niemieckie. Tam dzięki dowódcy batalionu, kapitan Borowski, ps. ‚Leliwa’, który wyprowadził oddział z okrążenia z minimalnymi stratami i batalion skończył bój nie ponosząc wielkich strat.

Działalność i szlak bojowy batalionu ‚Barbara’ wygasa w październiku 1944 roku. Uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza zainauguruje dziś obchody upamiętniające 76. rocznicę Akcji ‚Burza” i wybuchu Powstania Warszawskiego. Następnie w kościele księży Filipinów odprawiona zostanie msza w intencji Ojczyzny oraz żołnierzy Armii Krajowej. Początek uroczystości o godz. 17. Również w godzinę ‚W’ włączone zostaną syreny alarmowe.

Posłuchaj:
Ryszard Żądło
Wydawca, zdj. ilustracyjne/pixabay
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jacek Drobot
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Kądziołka
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN